Віталій Кубацький (Ванкувер)
Мандруючи мальовничим Поділлям не забудьте побувати на околицях села Гуків (Чемеровецький район, Хмельницька область), яке відоме тим, що саме тут, як вважається, було спалено тіло легендарного генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича, на згадку про що було встановлено пам’ятний хрест із написом “На цьому місці 9.03.1950 вознісся на Небо лицарський дух Головного командира УПА, вірного сина українського народу, генерала Романа Шухевича, який загинув 5.03.1950 року під м. Львів у нерівному бою з московсько-більшовицькими ординцями в результаті підлої зради. Друже командир, твоя справа не вмре, не загине”.
с. Гуків, символічна могила Романа Шухевича
Зазначимо, що місце останнього спочинку тіла головного командира УПА точно не визначено і досі, і події що слідували після загибелі Шухевича і надалі оповиті таємницею. Зацікавлений читач може знайти більше інформації по цій темі у статті Володимира В’ятровича “В пошуках могили Шухевича. Насправді її досі не знайдено“. Та незважаючи на диспут істориків, до Гукова щороку приїжджають патріоти з усієї України, щоб віддати останню шану командиру Шухевичу.
Делегація із м. Кам’янець-Подільський покладає квіти до могили Шухевича
Молоді послідовники Шухевича із ВГМО “Сокіл”
Зокрема 30 червня 2014 р. на зборах патріотичної громадськості у Гукові постійно лунали аналогії між теперішньою війною на Донбасі, незрозумілим “перемир’ям”, закулісними іграми на світовій політичній арені та подіями перед та під час Другої світової війни.
Вшанування пам’яті Романа Шухевича, с. Гуків, 30.06.2014
Вшанування пам’яті Романа Шухевича, с. Гуків, 30.06.2014
Декламується “Холодний Яр” Тараса Шевченка, с. Гуків, 30.06.2014
Основним лейтмотивом виступів були заклики вчитись на своїй історії, брати приклад із своїх славних попередників і розраховувати насамперед лиш на власні сили у боротьбі з агресором. “Ми повинні навчитись у Романа Шухевича його “політики доконаних фактів” – замість запобігання перед Європою та Заходом в очікуванні на їх допомогу, потрібно ставити світ перед фактом – українці зробили так, як вважають за потрібне, і світ повинен з нами рахуватись”, – зазначив один із виступаючих.
Виступ ветерана УПА, с. Гуків, 30.06.2014
Промовляють матері, с. Гуків, 30.06.2014
Околиці Гукова також цікаві мандрівникам тому, що саме тут знаходиться символічний міст через Збруч, що поєднував Галичину та Велику Україну, що віками були розділені поміж різних цивілізацій. Місцевість ця вкрай мальовнича, тому туди варто заїхати навіть щоб просто помилуватись краєвидами цих просякнутих історією місць.
Тут колись був кордон між Галичиною та Великою Україною, р. Збруч біля с. Гуків, Поділля
По дорозі не забудьте також завітати у сусіднє село Оринин та відвідати могилу воїнів армії УНР, загиблих у боях за Україну в 1919 р. Читайте більше про історію цього села в статті “Із потенціалом та незабутою історією“.
Автор вдячний Кам’янець-Подільському осередку ВО “Свобода” за організацію поїздки.
Yorumlar