top of page

Cтворено консорціум з вивчення Голодомору

Канадський інститут українських студій (КІУС)

Прес-реліз, 25 лютого 2013

Дослідно-освітній консорціум з вивчення Голодомору створено при Канадському інституті українських студій Альбертського університету завдяки щедрому дару на суму 1,062,000 дол. від Фундації ім. родини Темертеїв із Торонта. Новий консорціюм почав свою роботу у січні 2013 р.

Головним завданням консорціюму є дослідження, вивчення, опублікування та поширення правдивої інформації про Голодомор  в Україні 1932–33 рр., з тим щоб українська трагедія була ширше визнана в канадському суспільстві та була представлена у шкільних програмах з історії і геноциду. У реалізації цього завдання будуть задіяні Центр досліджень історії України ім. Петра Яцика і Методичний центр української мови (МЦУМ) при КІУСі, а також освітяни, науковці й інституції на Заході і в Україні. Виконавчий директор консорціюму Марта Базюк працюватиме в торонтському офісі, що знаходиться в Українсько-канадському дослідчо-документаційному центрі.

Члени управи й працівники консорціюму (л‒п): Андрій Макух, Богдан Клід, Марта Базюк, Валентина Курилів, Франк Сисин.


Консорціюм має два головні напрями: дослідницький і освітній. Дослідницький компонент (директори: д-р Богдан Клід і Андрій Макух) підтримуватиме дослідження Голодомору у співпраці з науковцями, університетами, робочими групами, організаціями й бібліотеками на Заході і в Україні. Планується опублікувати низку наукових статтей, переклади документів англійською мовою, довідник джерел з Голодомору та серію «питання‒відповіді» для вчителів, учнів і громади. Дотаційна програма стимулюватиме дослідження маловідомих аспектів Голодомору та його порівняння з іншими геноцидами. Наукова конференція з нагоди 80-річчя великої трагедії запланована на 27‒28 листопада 2013 р. в Торонті.

Освітній компонент (директор: Валентина Курилів) стане центром з підготовки і поширення авторитетних і доступних ресурсів про Голодомор для учнів, освітян, шкіл, шкільних управ, міністерств та інших установ, а також задіюватиме громадські зв’язки на підтримку включення теми про голод-геноцид до навчальних програм. Учительський посібник з’явиться уже цієї весни. Матеріяли будуть розроблені відповідно до рівня класу й предмету, спочатку англійською, а згодом українською і французькою мовами. Консорціюм стане центром для збирання навчальних матеріялів, розміщуватиме їх в інтернеті та передруковуватиме й розповсюджуватиме ресурси відповідно до свого мандату. Він розроблятиме навчальні модулі для вчителів історії й соціології та співпрацюватиме з учительськими товариствами й шкільними управами, з тим щоб Голодомор розглядався під час днів підвищення кваліфікації на провінційному й шкільному рівнях. Освітянська конференція запланована в Торонті на 10‒12 травня 2013 р.

До управи консорціюму ввійшли директор Центру ім. Яцика (Франк Сисин), директор КІУСу (Володимир Кравченко), директор Програми дослідження Східньої України ім. Ковальських (Зенон Когут), директор Програми вивчення сучасної України (Дейвід Марплз) та директор МЦУМ (Маруся Петришин). Дорадчий комітет, до якого ввійшли Пол Маґочі (Торонтський університет), Олександер Мотиль (Ратґерський університет), Норман Наймарк (Стенфордський університет) і Сергій Плохій (Гарвардський університет), надаватиме фахову оцінку діяльности консорціюму. Людмила Гриневич (Інститут історії України, Київ) буде консультантом і координатором роботи українських науковців і дослідників.

Пан Темертей народився у Східній Україні в родині, що пережила Голодомор. Він добре відомий своєю філантропічною діяльністю. «Мені надзвичайно приємно підтримати консорціюм, і я сподіваюсь на його успіх та краще розуміння й усвідомлення Голодомору», — сказав п. Темертей, вітаючи початок такого важливого проєкту.

Контактна адреса консорціюму: hrec@ualberta.ca; тел: (416) 923-4732.

The Canadian Institute of Ukrainian Studies (CIUS) is a leading centre of Ukrainian studies outside Ukraine that conducts research and scholarship in Ukrainian and Ukrainian-Canadian studies. If you would like more information on the Institute, please visit our website at www.cius.ca or contact Dr. Bohdan Klid at (780) 492-2972cius@ualberta.ca.

Канадський інститут українських студій (КІУС) — провідний осередок українознавчих студій поза межами України, покликаний розвивати науково-дослідну роботу з української та українсько-канадської тематики. Щоб отримати детальнішу інформацію, просимо відвідати наш веб-сайтwww.cius.ca або зв’язатися з д-ром Богданом Клідом (780) 492-2972cius@ualberta.ca.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page