top of page

7 vs 25: коли святкувати Різдво?

Денис Поліщук (Ванкувер)

Для мешканців Канади, свята вже на порозі. Але, саме в цю пору року, з вуст українців, дуже часто звучить питання «А чому ж це вони так рано Різдво святкують? І взагалі, до чого тут 25-те?». Cпробуємо прояснити ситуацію.

У нас, на Вінниччині, цю дату звали «польським Різдвом», бо лише поляки (єдині католики в центральних областях України) відмічали в цей день свято. Приїхавши в Канаду, ми  здивовано дізналися, що взагалі то, в цей день, більшість країн світу святкує народження Христа і лише православні  християни (і то, далеко не всі) відмічають це свято на 13 днів пізніше. Тож повертаємося назад до нашого питання: «Чому?»


Маланка

 Прочитавши кілька енциклопедій, я був шокований, коли дізнався, що що насправді ми, українці і наші брати по вірі, також святкуємо Різдво Христове 25-го грудня! Виявляється, що єдина причина чому наше “25-те грудня” на 13 днів пізніше за “західне” це тому, що Українська Православна Церква вживає зовсім інший календар ніж решта світу.

Як вияснилось, близько 400 років тому, всі християни святкували Різдво в один день. В ті часи, вся Европа вживала «юліанський» календар, названий на честь великого кесаря  Римської Імперії, та реформатора старо-римського календаря – Юлія Цезаря.

На жаль, Юліанські реформи також мали свої проблеми, і за 1600 років його вживання, астрологи мусили щороку прибавляти додаткові години, дні та навіть місяці.

Тому, 1582 року, Папа Римський Григорій XVIII, звелів всім віруючим перейти на його нову “Григоріанську” систему. Але, так як в ті часи, Царгородський Патріархат вже був відокремлений від Риму, лише західноєвропейські держави перейшли на новий стиль.

Україні тут не пощастило тому, що частина наших людей жили у складі Речі Посполитої (католицька держава) а решта, у складі Московщини. Григоріанський календар прийняли по всій території України лише після проголошення незалежності УНР у 1918 році.

Однак, у 1923 році, деякі Православні Церкви вирішили не змінювати свої традиції. Через те, більшість Українців святкують всі релігійні свята на 13 днів пізніше ніж решта світу.

Саме тому ми святкуємо “Старий” Новий Рік , або так звану “Маланку” 13-го січня (хоча по старому стилю, ми, як і решта світу, його відмічаємо 31-го грудня).

Цікаво зазначити, що коли вперше ввели Григоріанський календар, ця різниця була лише 10 днів (тобто, православні українці на території Речі Посполитої у 1582 році відмічали Різдво не 7-го січня, а 4-го) і, що кожних пару століть це число зростає. Так можна порахувати, що вже за 89 років, Українці відмічатимуть Різдво не 7-го січня, а 8-го, і Маланка приходитиме також на день пізніше: вже 14-го січня.

Сподіваюсь, що ми дещо роз’яснили питання чому українці, на відміну від місцевих канадців, відзначаємо Різдво Христове саме 7-го січня, а Новий Рік 13-го.

Але, я також вважаю, що нам потрібно також поважати традиції тієї країни яка нас так тепло прийняла і яка нам неосудливо дозволяє святкувати наші святки та підтримувати наші традиції.

Навіть якщо для нас це не є святом, я не бачу жодної причини, чому б увечері 24-го грудня, не зібратися за столом з близькими вам людьми та й просто насолодитися гарною компанією та щирими почуттями!

ВІД РЕДАКЦІЇ: Статтю було вперше опубліковано на сайті УВ 23.12.2011 р.

2 views0 comments

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page