top of page

Їзда зимою: поради бувшого гонщика (частина 1)

Мірко Петрів (Ванкувер)


На цих сторінках я спробую зробити те, що здається кому неможливим. А це – навчити досвідчених водіїв трохи вищого рівня шоферської вмілості. Дружина запевняє мене, що мужчин таки я не навчу.

А це тому що кожний мужчина сам по собі, і то цілком природно від самого дня народження має два незаперечні уміння-талани. А саме – по перше це безперечне уміння кохання, а по друге це вправне водіння автомобілем. І як би хлопа не вчити, то порад ні щодо першого ні другого вродженого хисту він не послухає.

А  про жінок, то можна їх вчити усе що хочеш про водіння автом зимою, – але при появі першої сніжинки, ваша пані в мить забарикадується в кухні, та почне невпинно виварювати борщ та різні вареники-пироги аж до появи листя на деревах, аби лише не їздити по снігу.

Тому я впевнений що наступна розмова, хоч приємна але таки зайва. Але що ж? Як бувший гонщик у котрого і в синів теж не бракує охоти на автомобільні перегони, я почуваю обов’язок подати декілька напрямних.

Елементарне.

Найважливіше – це чотири зимові шини. Чому усі чотири стане ясно після прочитання статті. Навіть і без снігу, при температурі нижче 7 степенів тепла, зимові шини мають більше тяги ніж літні.

А далі, перш ніж сідати за кермо, треба відчистити від снігу лобове скло, вікна й фари. Не забуваймо відчистити і ґриль свіжого повітря для кабіни щоби скоріше висушилося запарене скло. А сівши за кермо, треба наставити сидіння так щоби не сидіти грудьми ближче керма як 30 сантиметрів (це особливо важне коли авто має так звані повітряні подушки). Чим вище сидиться тим краще видно дорогу.

Коли тримаємо кермо, рам’я повинне бути зігнене в лікті так, щоби коли рука буде в позиції 12-ої год. не була цілковито випростана і не було потреби нахилятися до керма. Тримається кермо в позиції 3-ої й 9-ої год.  Ніколи не звисати на кермі обома руками на верхній частині немов мавпа на пальмі, бо в разі спрацювання вищезгаданої повітряної подушки вдарите себе кулаком по носі й окулярах.

Не забудьте защепити ремені безпеки. Це не лише для того щоби охоронити себе в разі нещасного випадку, але теж щоби триматися десь поблизу керма підчас несподіваних “маневрів вищого пілотажу”.

winterdriving1

Правило № 1. Треба плавно Їхати по снігу і льоду.

Щодо керування, та орудування педалями – уявіть собі що ви повільно пливете в басейні, де вода пом’якшує і абсорбує усі ваші зусилля. Надмірне зусилля це лиш бризкання. Це гарна порада, але коли завтра сядете за кермо і відчуєте , що не тільки плавно їхати, а то навіть рушитися з місця не вдається, всі поради зразу забуваються. Водій по ґазі, але авто, замість  того щоби виїхати  куди вам хочеться, сковзається на бік.

Правило №  2. Легко по ґазі.

Запас тяги, до котрого ви так звикли літом, у цей час зникає – колесо крутиться, і вся тяга переходить на шліфування льоду на асфальті. Краще рухатися з місця підчас такої зимової негоди на другій передачі (це стосується як і ручної так і автоматичної коробки передач – власно на то  є розміщення ч.2 для важеля автоматичної коробки). Тоді ви може нарешті рушитеся зі стоянки при мінімальнім газу.

Але якщо це вам не виходить, спробуйте “розгойдати” авто. Потиснути на ґаз – і відпустити натискаючи на зчеплення – а тоді знов на ґаз. Якщо у вас передача на задні колеса, то натискаючи делікатно на ґаз, легко потягніть за ручне гальмо.

Цим сповільнюється якраз це одно колесо що безвладно крутиться, і передається привід на друге. Досвідченні водії можуть так виїхати із невтішної ситуації, – але обачний вибрав би більш надійну стоянку! Ліпше ставляти чуть дальше від краю дороги, де назбирується більше снігу. А цілком зле ставляти так, щоби треба було виїздити під гору!

Правило № 3. Легко по гальмах, і не тільки. Але не завжди!

Є такі що радять цілком не дотикатися гальма, а гальмувати двигуном. Передумайте такі поради. Якщо у вас привід лише на передні або задні колеса, а не на усі чотири, то двигун гальмує лиш двома колесами. В разі наглої потреби краще вжити всі чотири, гальмуючи гальмом а не лише двигуном.

На твердім снігу чи по леді треба притискати гальмо поступово до пункту блокування, а тоді трохи попустити. Проте в глибокім снігу в разі потреби наглого галмування, проти усього інстинкту краще сильно натиснути на гальмо, тим заблоковуючи усі чотири колеса.

Припиняє авто якраз факт що тим маневром ви риєте чотири рівчаки в снігу. Вищесказані поради, – це для прямолінійної їзди. Гальмування на повороті це вже інша справа. Треба пам’ятати що колесо яке тягне або гальмує має зменшену поперечну стабільність. Шарпнути за ручне гальмо і задні колеса закидають на бік.

Заблокувати всі чотири і авто поїде навпростець не слухаючи керма.Заблокувати передні, скажімо при раптовій переміні на нижчу передачу в авті-передньопривіднику, – і знов непослух благанню вашого керма. Авто їде прямо хоч дорога не туди. Ну, а далі рів, дерева…

Тож краще прямолінійно гальмувати, а керувати без гальмування. Але майстер автоспорту має ще інший вихід. Закинути хвостом ручним гальмом, і керуючи в противну сторону, тим рухом навмисно дати автові ковзатись боком і вміло балансувати його кермом, гальмом а й навіть ґазом. Балет по снігу! Випробовуйте такі маневри на порожній засніженій автостоянці бо за першим разом такий елегантний маневр вам напевно не вдасться.

Але якщо у вас є АБС, Анти-Блокувальна-Система, то при наглій потребі сильно натисніть на гальмо, незважаючи на дивне його дрижання та на ще дивніші звуки. І моліться щоби АБС комп’ютер виявився мудрішим за водія хто в таку ж халепу заїхав. Бо найкраща порада, це дивитися далеко вперед, точно там куди хочете їхати, і гальмувати на багато раніше, а тоді то навіть можна лише двигуном.

Є ще одна ситуація коли врятуєтеся тим що заблокуєте усі чотири. Це коли задні колеса ковзаються закидаючи хвостом, і вже кермом не зловиш. Ризик тоді існує в тім коли авто сповільниться ковзаючись під гострим кутом до шляху і колеса раптово відзискають тягу, а тоді вистрілить ваш автомобіль на поперек дороги – у кущі.

Щоби цьому запобігти, натисніть сильно по гальмі щоби заблокувати усі чотири. Автомобіль тоді робить обороти як балерина Лебединого Озера, – але ковзається по прямій лінії. Очевидно, великим щастям це коли сама дорога тримається якраз цеї самої прямої лінії. (АБС в такій ситуації є вашим ворогом і не дозволяє Вам цього виходу із халепи.)

Ну а вже як нічого в світі не дасть вашій машині втриматись на бажаній дорозі, – тоді вибирайте як наймякшу мішень. Кажуть що нераз неможливо обминути випадок, але його усе можна вибрати, – а взимку багато мяких купочок снігу!

Вперше опубліковано на УВ – 24 листопада 2011 р.

5 views0 comments

ความคิดเห็น


Post: Blog2_Post
bottom of page