top of page

Український фестиваль в Торонто завершує відзначення 120-річчя поселення українців у Канаді

Конґрес Українців Канади

26 вересня 2012 р., Торонто


Конґрес Українців Канади формально відзначив закінчення святкування, щодо вшанування 120-річчя поселення українських піонерів в Канаді, під час українського фестивалю минулого тижня.

“Наше 120-річчя є гордим історичним моментом, коли ми можемо святкувати успіх нашої спільноти, незважаючи на негаразди з якими зіткнулися її перші поселенці”, – заявив президент Конґресу Українців Канади Павло Ґрод. – Вони перенесли важкі фізичні труднощі освоєння прерій, дискримінації та, пізніше, інтернування як чужоземні вороги. Незважаючи на всі ці перешкоди, українські канадці відіграли важливу роль у побудові сильної канадської нації, і в результаті ми горді вважати себе основоположниками Канади.

Чотири послідовні хвилі іммігрантів будували українсько-канадську громаду, якою ми насолоджуємося сьогодні – культурні центри, церкви, школи, будинки для престарілих і лікарні – громада, що турбується про своїх людей від колиски до могили. Сьогодні багато інших етнокультурних громад із захопленням дивляться на нашу громаду. Нас визнано однією з двох найвпливовіших етнокультурних громад в Канаді. Що ще більше говорить про наш успіх це те, що Канада на нинішній час вважає себе найбільш українською країною поза межами України”.

Святкування з нагоди відзначення 120-ліття поселення українців в Канаді розпочалося в Альберті у травні минулого року і включило проведення заходів по цілій країні, які підкреслювали життєво-важливий внесок українського народу у розбудову Канади. Був обраний офіційний логотип, що використовувався у десятках подій на численних плакатах, банерах, вивісках і буклетах.

Однією з визначних подій було проведення впершев історії “Українського дня на Парламентському пагорбі”, який висвітлив інформацію та продемонстрував експонати українсько- канадської культури, образотворчого та виконавчого мистецтв, музики, історичні дисплеї та зразки проб української кухні. За підтримкою Комітету відзначення тема 120-річчя була також прийнята і включена в якості основної теми у декілька з найбільш відомих українських фестивалів Канади, в тому числі фестиваль “Писанка” у Веґревіллі, Альберта і “Національний український фестиваль Канади” в Дофін, Манітоба.

Минулий 2011 р. рік знаменує 120 річницю прибуття в Канаду Василя Єленяка і Івана Пилипіва – перших українських поселенців, які прибули до Монреалю на борту теплохода “Ореґон” 7 вересня 1891 р. Їх початковий приїзд у Канаду та остаточне поселення відіграли важливу роль у масовій еміграції із Західної України перед Першою світовою війною. В. Єленяк та І. Пилипів були першими українцями, що приземлилися на канадській землі, і їх поява є визначальною у якості клеймувальників, після їх прибуття, великого припливу українців на імміграцію до Канади.

Святкування українського фестивалю у Торонті було збагачене цього року участю в ньому офіційних осіб фестивалю – Маршалс Мілдред та Керен Леміскі – внучки та правнучки Василя Єленяка. Під час церемонії відкриття фестивалю вони поділились слідуючими думками: “Наші українські предки вчили нас любові до української віри і культури, розповідали про важливість освіти і поваги до прав і свобод цієї країни, яка дозволила всім людям жити і процвітати в атмосфері рівності, справедливості і щастя. Ця спадщина була передана нам, і тепер ми теж повинні підтримувати і розвивати традиції для майбутніх поколінь наших послідовників”.

Комітет відзначення 120-річчя з приємністю оголосив призначення Радомира Білаша, історика Українського села культурної спадщини, національним істориком Конґресу Українців Канади, що об’єднує і представляє інтереси дуже великої та динамічної громади загальною кількістю 1.2 мільйони українських канадців.

“Гордячись 120-літньою історією перебування в Канаді, українська громада Канади побудувала багате насліддя з культурними центрами, школами, бібліотеками, музеями, інститутами, церквами і майже кожний вид української організації, який ви можете собі уявити,  від узбережжя до узбережжя”,  заявив президент Національного Конґресу Павло Ґрод.  Українсько-канадська спільнота втілює в собі дух Канади – повага до свободи і демократії лежать в основі українського духу. Наша громада представляє інтереси України і українців у Канаді, оберігає мову в Україні, коли та перебуває під загрозою русифікації в нашій історичній Батьківщині, зберігає пам’ять про Голодомор  (український ґеноцид голодом)  в той час як в Україні відмовилися це робити, і нагадує всім нам про свободу, яка горіла в серцях українців, коли Україна була під окупацією”.

Мені хотілося б подякувати Роману Британу та всім волонтерам у його комітеті та по цілій країні, котрі зробили святкування з нагоди відзначення цієї історичної річниці такими успішними як вони були”,  сказав П. Ґрод, додавши, що Р. Британ люб’язно прийняв пропозицію опрацювання стратегічного майстер-плану для підготовки до відзначення 125-ліття поселення українців у Канаді.

“Українці були першопрохідцями в побудові кращого суспільства в Канаді за останні 12 десятків років. Ми були на передньому краї кількох успішних починань в Канаді: від закріплення багатокультурності в Конституції Канади до розвитку законопроекту про права людини і до створення прогресивної політики імміграції “, заявив голова Комітету відзначення 120-річчя Роман Британ. Там були українсько-канадські золоті олімпійські медалісти, генерал-губернатори, космонавти, винахідники, вчені, прем’єри, артисти і спортсмени. Українці були першопрохідцями і будівничими нації. І це логічно, що офіційне визнання нашого 120-річчя, яке розпочалося в Українському селі культурної спадщини біля Едмонтону рік тому в День Вікторії, завершити тут, в Торонто, де було також з гордістю написано багато нашої українсько-канадської історії. Це, врешті-решт, не поодиноке відзначення однієї 120-річної календарної дати, це горде визнання повної 120-літньої історії життя і процвітання, як життєво-важливої складової частини сьогоднішньої Канади”, підсумував Р. Британ.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Opmerkingen


Post: Blog2_Post
bottom of page