top of page

Український бум в Торонто, або КУК – XXIV

Віталій Кубацький (Ванкувер-Торонто)

“Де живуть самі справжні українці?” –  “В Канаді!” – цей жарт знайомий кожному мабуть ще з дитинства. А в кожному жарті є доля правди, і в даному випадку дуже велика. Принаймні керівництво Канади в особі прем’єр-міністра, лідерів парламенту, сенаторів та міністрів неодноразово ствердило що українська нація є співзасновницею сучасної Канади, її третьою за впливовістю етно-національною групою, а сама Канада є “найбільш українською країною” в світі після України. Ці та інші компліменти щедро сипались із уст канадських державних мужів на XXIV трирічному Конґресі Українців Канади, що відбувся 8-10 листопада 2013 р. в Торонто.

Стівен Гарпер (Stephen Harper, зліва) дискутує з українським ведучим


Слід віддати належне організаторам – рівень представлення та уваги з боку державної влади був дуже високий. Прем’єр міністр Стівен Гарпер приділив свій цілий суботній вечір щоб взяти участь у роботі Конґресу – десь півгодини тривала відкрита дискусія на сцені із українським ведучим як на теми зовнішньої та внутрішньої політики, так і на прості житейські.

Канадський керівник висловив однозначку підтримку євроінтеграційному курсу України, пообіцявше всебічне сприяння у демократизації нашої країни, а також висловив занепокоєння тиском Росії. Канада і далі традиційно залишається найбільшим другом України серед країн “великої сімки”. Не лишилась в боргу і українська громада.

Євген Мельник (Eugene Melnyk)


Зокрема нещодавно прем’єр, відомий фанат хокею, видав книгу “Велика гра” (A Great Game), про історію цього спорту в Канаді. Але оскільки літературний талант Гарпера очевидно ще не настільки прибутковий у порівнянні із прославленим бестселером “Opportunity Ukraine” відомого лицаря пера і кастета, а одночасно ще й Президента України, В.Ф. Януковича, який ще до публікації своїх книг зриває мільйонні гонорари, українська громада вирішила дещо виручити канадського прем’єра. Відомий мільярдер і український меценат Євген Мельник, теж фанат хокею та власник команди НХЛ “Оттава сенаторс” викупив у нього 350 примірників книги, які подарував делегатам Конґресу. Гарпер подякував і пообіцяв що всі виручені кошти підуть у благодійний фонд допомоги сім’ям канадських військових.

Джейсон Кенні (Jason Kenney) теж обмінявся бандурами з дівчатами


Загалом VIP-персон на конгресі не бракувало – колега Гарпера, консерватор – міністр соціальної політики Джейсон Кенні “вишивав” по залу у новенькій вишиванці, обмінювався бандурами з українськими дівчатами, а офіційний лідер парламентської опозиції Томас Муклар, певно щоб “переплюнути” опонентів частину свого привітання робив цілком пристойною українською мовою.

Джастін Трудо (Justin Trudeau, справа) з делегатами


Молодий лідер лібералів Джастін Трудо теж шукав друзів серед громади, знайомився з делегатами в кулуарах з дитячою безпосередністю – “Хелов, я Джастін!”.

Роб Форд (Rob Ford) розмовляє з Павлом Гродом


Між столами ледве протиснувся огрядний, а тепер ще й опальний мер Торонто Роб Форд (хто не в курсі, це ТойЩоКуривКрекРазомІзГангстерами), його представлення зірвало хвилю виражено саркастичних аплодисментів і смішок залом. Він обачно вирішив сидіти тихо і не висовуватись, принаймні його виступу не було.

Ганна Герман, Вадим Пристайко (центр), Павло Грод


Материкова Україна була представлена досить скромно, із відомих громадських та політичних фігур були помічені журналіст Сергій Лещенко, ректор Могилянки Сергій Квіт, нардеп свободівець Андрій Мохник, і радник, та одночасно відомий шанувальник літературних талантів Януковича Ганна Герман, яка передала вітання від Президента. Присутність останньої викликала неоднозначні оцінки делегатів, та й було видно, що вона не дуже себе комфортно почувала серед зібрання. Арсеній Яценюк привітав через відео, Юля Тимошенко листом. Був і Посол України в Канаді Вадим Пристайко.

Сергій Лещенко, Андрій Мохник, Ганна Герман (www.uainfo.org)


Одним із найбільш помітних гостей з України я б назвав історика Володимира В’ятровича, який виголосив цікаві доповіді, провів численні кулуарні дискусії і роботу якого було високо поціновано делегатами Конґресу.

Володимир В’ятрович виголошує доповідь


В підсумку делегати винесли багато резолюцій як щодо життя української громади в Канаді, так і щодо своєї Батьківщини – зокрема закликавши Януковича негайно відпустити Тимошенко, підписати угоду із Євросоюзом, уряду Канади рекомендували полегшити візовий режим щодо українців, зобов’язались посилити допомогу материковим землякам у вивченні української мови, відновлення історичної пам’яті та встановленні демократичних цінностей.

Павло Грод серед отримувачів медалі Тараса Шевченка


Президентом КУК було одноголосно переобрано Павла Грода. Зібрання закривали оваціями та вигуками “Слава Канаді!” – “Слава Україні!” – “Слава українцям Канади!”. Наступний Конґрес відбудеться через три роки в Саскачевані.

Фото із Твіттеру Конґресу Українців Канади (@ukrcancongress)

0 views0 comments

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page