top of page

Українське населення Ванкуверу збільшується

Марина Шевчук (Ванкувер)

Перша масова іміграція українців до Канади відраховується від 7-го вересня 1891-го року, від дня коли в провінцію Квебек прибули шукачи кращої долі з Галичини:  Василь Елиняк і Іван Пилипів. Наступні масові хвилі іміграції (2, 3 та 4 до якої належу я)  зареєстровані між світовими війнами, після Другої світової війни і розпаду СРСР.

Згідно з даними державної агенції Statistics Canada за 2006-й рік з поміж 31.24 млн. гродадян Канади 1.21 млн. записують себе, як такі, що мають українське походження. Це складає майже 4% від загальної кількості населення країни.


Українці розселені по Канаді не рівномірно, наприклад у Вінніпезі, провінція Манітоба, нас більше за 110 000 або кожний шостий. Ще більше українців 144 000 в Едмонтоні, провінція Алберта, це більш ніж 14% від всіх мешканців міста, яке через це інколи жартома називають Едмончук. Попередній прем’єр Алберти Ед Стельмах також українець.

Найбільша за населенням провінція Канади Онтаріо нараховує також найбільшу кількість наших людей. В Торонто мешкає 122 000 українців і хоча це друге, а не перше за українським населенням місто Канади, тут відбувається найбільше культурних та політичних заходів. В Торонті знаходяться центральні осередки КУК, ЛУК, багатьох інших організацій, виходить газета «Гомін України», телевізійна передача «Контакти». День України у Торонті дуже популярний і завжди успішний з тисячами відвідувачів.


У Монтреалі, провінція Квебек приблизно 26 000 українців. Не зважаючи на відносно інших міст не велику кількість населення, наші в Монтреалі мають славну історію культурних заходів: щорічні фестивалі, бази літнього відпочинку. Так само як і в Торонто в Монтреалі давно діють українські кредитові спілки та багато іншого поважного бізнесу.

У Британській Колумбії перші українські переселенці оселилися ще у 1867-му році – в рік утворення Канади і продажу Аляски Сполученим Штатам. Відоме ім’я православного місіонера Агапія Гончаренка з Києва, що жив в Британській Колумбії в ці часи.

Масове і організоване переселення ж почалося, як і по всій Канаді у 1891-му році. Як і більшість населення провінції того часу (98 тис. чол.) українці працювали на копальнях, на заготівлі дерева, фермерських господарствах і на залізниці. У 1900 році групове поселення українців було в Новому Вестмінстері (зараз частина Великого Ванкувера) та інших містечках провінції.

У 2006-му році населення провінції складало вже 2.2 млн. чол. і українці складали 81 тис. чол. (біля 3%). У нас теж відбуваються чудові українські фестивалі, багатотисячні дні України але не кожного року. Велечезним успіхом був Український Дім під час Зимової Олімпіади 2010 року.

Українське населення Ванкуверу постійно зростає і я сподіваюсь наше організоване життя стане більш активним. Запрошую всіх українців відвідувати наші заходи як наприклад останній Шевченківський концерт. Інтернет-видання «Український Ванкувер» може стати об’єднуючим центром: висловлюйте свої думки, давайте об’яви, пишіть про що наболіло.

Виступають діти недільної школи церкви Св. Євхаристії, м. Ню-Вестмінстер


Українське населення Канади, як бачимо, зростає, а в Україні, нажаль, зменшується. В першу чергу воно кричуще відсутнє в уряді України, починаючи з т.з. президента, який провадить наступ на все українське, то ж не дивно, що люди виїжджають за кордон.

0 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page