top of page

Українське Закарпаття – рай для душі та тіла

Закарпаття – це мальовничий край неповторних українських Карпат, таємничих середньовічних замків, оздоровлюючих термальних джерел, неймовірно смачної кухні і своєрідного фольклорного колориту, який властивий тільки цьому регіону України. На Закарпатті надзвичайно гостинні люди, які спочатку запитують у вас чи ви не голодні, а тільки потім переходять до справи. Тут, за давніми рецептами виробляють неймовірно смачні ароматні вина, які приємно дегустувати в старовинних підвалах. Крім того, Закарпаття славиться смачнючим селиським еко-сиром, лісовим медом, еко-лекварем (варенням), соками, м’ясними виробами всесвітньо відомої торгової марки «ПАН ЕКО», які постійно займають почесні місця на різноманітних міжнародних виставках та фестивалях.  До душі прийдуться гостям дуже цікаві фолк-програми, які популяризують народну творчість, вікові  традиції цього краю.

borzava 30

Похід на Боржаву на День Незалежності


Багата історія Закарпаття

Терени Закарпаття впродовж майже всієї своєї  історії були територією боротьби за владу, що зумовлювало постійний перехід земель цього регіону до складу різних країн. Закарпаття впродовж періоду свого існування входило в такі державні формування як: Римська Імперія, Угорське Королівство, Галицько-Волинське Князівство, Князівство Трансільванія,  Австро-Угорська Імперія, Чехословацька Республіка та інші. Кожна держава залишила свій слід в історії і культурі Закарпаття, зробивши його найбільш унікальним регіоном України.

Замки Закарпаття

Закарпаття завжди відігравало роль прикордонної області, до якої країни воно б не належало. Власне, й зараз Закарпаття межує відразу з чотирма європейськими державами (Словаччина, Угорщина, Румунія і Польща).

В епоху Середньовіччя прикордонні зони відзначались будівництвом укріплень і замків для оборони; в Закарпатській області до нашого часу в різній мірі збереглись 12 фортифікаційних споруд різного призначення: Ужгородський замок; Мукачівський замок «Паланок»; Бронецький замок; Невицький замок; Боржавський замок; Виноградівський замок; палац графа «Шенборна»; Квасівський замок та інші. На жаль, від більшості із них до нашого часу збереглись лише руїни, однак цікаві історії та легенди оживляють події, які вирували тут сотні років тому.

До прикладу, особливе враження справляє замок «Паланок» в Мукачеві, який входить в перелік п’яти фортифікаційних споруд Європи, які ніколи не брались штурмом. Зараз тут знаходиться історичний музей, картинна галерея та мистецький салон.

Замок «Паланок», як і Закарпаття в цілому, часто переходив з рук в руки. І це, безумовно, пішло йому на користь, оскільки кожен з власників додавав до структури і образу замку щось своє.

«Паланок» розташований на одній з найбільших вершин міста Мукачеве, і з цього місця чудово видно всю центральну частину Ужанської долини. Форт використовувався як одна з головних оборонних споруд для контролю Соляного шляху з Солотвино.

Замок Паланок (Мукачівський замок)

Замок Паланок (Мукачівський замок)


З інших форт-постів Закарпаття, перш за все, варто відзначити Ужгородський і Невицький замки, палац графа Шенборна, а також лицарські Бронецький та Квасівський замки.

Живописна природа Закарпаття

Головною географічною особливістю Закарпаття є гористість та лісистість місцевості: гори в цьому регіоні займають близько 80% території, ліси –  близько половини всієї території. Особливої уваги заслуговують букові праліси.

Завдяки своєму розташуванню та природним умовам Закарпаття зустрічає гостей надзвичайно чистим повітрям, неймовірно красивими краєвидами та великим переліком цікавих місць, що є унікальними не тільки для України. Наприклад, на території Закарпаття знаходиться: найвище високогірне озеро країни Синевир віком в 10000 років; найвища в Україні гора Говерла, висотою 2061 м; найдовший залізничний тунель в Україні Щербин-Сянки; найглибша лікувальна установа України в Солотвино, глибина якої досягає 300 м; та найпівнічніша місцевість на планеті, де росте чай (г. Красна Горка біля Мукачево).

Закарпаття чудово підходить для відпочинку в усі пори року: взимку – гірськолижний; влітку – піші та кінні походи в гори, рафтинг, польоти на параплані та повітряній кулі; захоплюючі екскурсійні тури; санаторно-оздоровчий відпочинок на різних бальнеологічних курортах Карпат:

  1. Курорт Кваси – спеціалізується на лікуванні опорно-рухового апарату;

  2. Курорт Шаян – захворювання печінки, кишечника і підшлункової залози;

  3. Курорт Солочин – хвороби шлунку і шлунково-кишкового тракту;

  4. Курорт Поляна – хронічні захворювання органів системи травлення;

  5. Курорт Берегове – серцево-судинні недуги, артрит, остеохондроз, захворювання нервової системи та ін.

  6. Курорт Косино – органи опорно-рухового апарату, серцево-судинна та нервова системи;

  7. Курорт Солотвино – серцево-судинна, нервова, дихальна та опорно-рухова системи, а також псоріаз, урологічні і алергічні захворювання;

  8. Курорт Виноградів – опорно-рухова, серцево-судинна, дихальна і нервова системи та ін.

Особливої уваги заслуговують термальні джерела, мінеральні води та лікувальні властивості соляних озер Солотвино. Наприклад, аналоги берегівських термальних джерел зустрічаються лише в чотирьох інших точках нашої планети: Камчатці, Сахаліні, Новій Зеландії та Ісландії, а водойми Солотвино дають настільки ж позитивний результат, які і води Мертвого моря.

Унікальна кухня Закарпаття

Закарпаття дуже багатонаціональний край. Зрозуміло, що це суттєво відобразилась не лише на культурі, а й на  кухні цього регіону. Більше того, кожний закарпатський район відзначається своїми власними особливостями в кулінарії. Тому не дивно, що тут проводиться так багато різноманітних гастрономічних фестивалів та турів, що користуються неабиякою популярністю серед жителів та гостей Срібної Землі. Лише на Закарпатті гостей одночасно почастують стравами української, гуцульської, угорської, словацької, румунської, німецької, циганської кухонь.

Культура Закарпаття

Закарпаття – це настільки унікальний регіон, з багатою мультикультурною, що навіть самі українці часто приїжджають сюди як за кордон. Своєрідність традицій, що передаються з покоління в покоління, неповторний фольклор, оригінальні вироби народної творчості, незабутні коломийки й музичні інструменти, які притаманні тільки цьому краю – ось що найкраще характеризує Закарпаття!

Найбільше традиції цього регіону збереглись насамперед в гірській місцевості. Закарпаття не можна назвати урбанізованим регіоном. Навіть в найбільшому тут місті Ужгород проживає лише близько 120 000 людей, через що місто має статус найменшого за населенням обласного центру України.

Цей же ж факт є однією з головних причин того, що на Закарпатті настільки добре зберігаються народні традиції та фольклор. На тематичних народних вечорах, до сих пір, можлна почути типові карпатські коломийки (жартівливі пісні з «перчинкою»), побачити неймовірно красиву місцеву вишивку, насолодитись грою на музичних інструментах власного виробництва і, врешті-решт, усвідомити чим і як жили прості люди сотні років тому і що їх спонукало діяти тим чи іншим чином.

Етно-фестивалі Закарпаття

Закарпаття дуже багате на етно-фестивалі. Враховуючи неповторний колорит народної творчості та кухні Закарпаття, більшість етно-фестивалів цього регіону мають відношення до гастрономії. Так, наприклад, гастрономічними фестивалями Закарпаття можна вважати «Червене вино», що проходить в січні, на Старий Новий рік, в Мукачево. В цей час приватні винороби і відомі закарпатські бренди демонструють відвідувачам вина власного виробництва. Супроводжується це дійство цікавою різдвяно-новорічною шоу-програмою з ряженими і колядками та дегустацією національних страв регіону. З 2000 року на Закарпатті почали вшановувати й біле вино, в честь якого проводиться однойменний фестиваль в Берегово. Ще одним надзвичайно популярним фестивалем вина та меду на Закарпатті вважається «Сонячний напій» в Ужгороді, який традиційно проходить на травневі свята.

Особливо гучно на Закарпатті проходять традиційні християнські свята на зразок Різдва і Масляної. До прикладу, під час головного зимового свята в регіоні організовується Фестиваль різдвяних вертепів, в якому приймають участь понад 60 колективів. Це свято, мабуть, найкраще демонструє народні традиції та самобутність Закарпаття, тому й відзначається великим напливом гостей. На Масляну проходить однойменне свято зі спалюванням опудала та старих непотрібних речей. Супроводжується це дійство традиційними закарпатськими піснями, танцями і дегустацією багатої закарпатської кухні. В кінці квітня в Ужгороді проходить красивий «Сакура-фест», оскільки в цей час місто покривається полотном цвітіння японської сакури. Це дуже вражаюче видовище, на яке приїжджають помилуватись безліч гостей з різних куточків України і Європи, адже ужгородська алея сакури вважається найдовшою на нашому континенті. Окрім того, столиця Закарпаття відзначається оригінальним щорічним фестивалем «Парад наречених», що відбувається на День молоді. Організовується цей фестиваль задля привернення уваги громадськості до традиційних життєвих цінностей на зразок шлюбу та сім’ї. Що цікаво, в 2010-му році ужгородський «Парад наречених» отримав статус міжнародного, оскільки перевершив по кількості учасниць навіть Москву! В столиці Росії свого часу в весільному вбранні красувалось 150 красунь, тоді як в Ужгороді приміряли на себе плаття 179 українських дівчат.

Не можна обійти увагою такі відомі фестивалі Закарпаття як «Bereg-Fest», що є найстарішим в регіоні, та «Гуцульська ріпа» на Рахівщині. Ріпою на Закарпатті називають картоплю і саме їй присвячується вищезгадане дійство. Згідно народних легенд саме ріпа врятувала свого часу жителів краю від голоду. Під час проведення «Гуцульської ріпи» гості свята отримують змогу покуштувати найрізноманітніші страви з картоплі, запиваючи неймовірно смачними домашніми напоями на зразок «Шпотівки», «Яфинівки» та інших. Під час проведення фестивалю діє ярмарка, на якій можна придбати різноманітні вироби народних ремесел: сувеніри, прикраси, напої та інші типові для Закарпаття товари.

Фестиваль  «Bereg-Fest» проводиться в Берегово з 1963 року під гаслом «Дружба без кордонів». На цьому святі гостей фестивалю завжди чекає дуже цікава та насичена програма з рицарськими турнірами, костюмованим парадом, дегустаціями вин, сиру, меду, різноманітними виставками, спортивними змаганнями, конкурсами; відтворенням традицій виноробства, згідно яких перший врожай винограду мають місити босоніж незаймані дівчата.

Закарпаття – це давня казка, в яку хочеться повертатись знову і знову, щоразу отримуючи нову порцію щастя, нових вражень та гордості за свій український край та народ. Таким чином, приїжджаючи на Закарпаття, ви можете бути впевнені, що повернетесь додому з цілим оберемком незабутніх спогадів і величезним бажанням приїхати ще раз.

Закарпаття запрошує вас!

Підготувала Інна Харчук (туристична фірма “Про Карпати” – http://www.prokarpaty.info)

0 views0 comments

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page