top of page

Українська експедиція на Місяць, або пустеля Атакама – унікальне диво природи

Спеціально для УВ мандрував та фотографував Віталій Кубацький (Ванкувер)

Пам’ятаєте фантастичні голлівудські фільми, де астронавти крокують місячною поверхнею? Безлюдні схили чудернацької форми, кратери та моря без краплини води зачаровують та водночас навіюють якийсь первісний трепет перед загадками Всесвіту і могутністю його Творця.

Вивчаючи можливості висадки першого українського дослідника на Місяць, автор виявив, що для подібної експедиції можна обійтись і без космічного корабля – достатньо купити авіаквиток до Чилі, що в Південній Америці.

Точне місце призначення – пустеля Атакама, що на півночі країни, для мандрівника відправною точкою там буде невелике поселення Сан-Педро де Атакама (San Pedro de Atacama). Звідти беремо тур (а можна і власним авто чи навіть велосипедом напрокат) до Місячної Долини (Valle de la Luna).


Valle de Luna

Пейзаж, що відкривається перед очима буквально  гіпнотизує, мабуть щось схоже відчував Ніл Армстронг у 1969… Проте не обов’язково затримуватись на Місяці, за пару кілометрів є можливість прогулятись Марсовою Долиною, або Долиною Мертвих (Valle de la Muerte or Valle de la Marte ).

Це найсухіше та найбільш безжиттєве місце на землі – згідно досліджень вчених, у пробах ґрунту немає навіть мікробів, тому ці ділянки використовують для імітації забору зразків поверхні при плануванні експедицій на Марс. Невеликий дощ тут може бути приблизно раз у десять років.

Дощ в пустелі

Проте місячна поверхня це далеко не єдине чим вас зачарує пустеля Атакама. Давайте відвідаємо ще одне чудо природи – беремо тур на гейзери Татіо. На висоті більше 4 км над рівнем моря, щоранку «закипає» земля, з під грунту прориваються струмочки кип’ятку, що зливаються в невеличкі озерця. В них меткі туристи варять яйця до сніданку, а у тих, що трохи уже остигли, можна гарненько попаритись – таке собі природнє «джакузі». Часами, залежно від пори року гейзери перетворюються у потужні струмені киплячої води та пару висотою до 10 м.


Схід Сонця над Гейзерами Таіто

Їдемо далі  – високогірні лагуни (Lagunas Altiplanicas). В оточені затихлих вулканів, невеличкі озера мають інтенсивне блакитне забарвлення, що гармонічно поєднується з білими від солі берегами, а на гладкій як дзеркало поверхні води відбиваються силуети засніжених гір.

Тут знаходиться національний заповідник фламінго – зграйки цих різнокольорових птахів неспішно прогулюються берегами. Усе це диво природи густо оточено хмарами, які неначе нашпилені на верхівки вулканів. Можливо від висоти (понад 4 км), або абсолютної тиші, а може від надміру вражень тут дещо паморочиться голова – тому місцеві рекомендують в таких експедиціях пити чай із листя коки (Mate de Coca, можна придбати на місцевому ринку).


Лагуна - photo by Karen Lasen

Загалом в пустелі Атакама є можливість придбати до кількох десятків турів, в кожен з яких гарантує унікальні враження. Це і сольова Лагуна Сехар (Laguna Cejar), де концентрація солі досягає 30%, а ваше тіло, відповідно, плаватиме на поверхні води як корок, природні термальні ванни Пурітами (Termas de Puritama), археологічні дива селищ Квітор (Quitor), Тулор (Tulor), оазису Токонао (Toconao) та багато інших.

Любителі екстріму можуть замовити собі сафарі на мотоциклах чи джипах із ночівлею в пустелі, а любителі розкоші і комфорту можуть знайти собі сучасний п’ятизірковий спа комплекс посеред «доісторичного» селища. Були б гроші, а відпочинок уже вам тут підберуть на будь-який смак.

Можна гарно провести час і не виїжджаючи із Сан-Педро – десятки самобутніх ресторанчиків та забігайлівок, ринки художніх виробів та старожитностей, покручені грунтові вулички, хатинки-мазанки, старенька церква періоду конкістадорів, археологічний музей отця Пеже (padre le Paige) створюють неповторний колорит та перенесувать вас із мегаполісу на 5 століть назад. Про цивілізацію тут лиш нагадуватимуть наклейки VISA, MasterCard, Wi Fi,що блимають із-під солом’яних стріх.


Сан Педро де Атакама

Декілька порад мандрівникам:

– візу у Чилі можна оперативно отримати у Чилійському Консулаті у Ванкувері (записатись можна по email чи телефону).

– бронюйте житло в Сан-Педро заздалегідь – опинитись у ситуації, коли буквально немає місця де переночувати дуже просто, не ризикуйте їхати «навмання»;

– вдень в пустелі дуже (!) спекотно, ультрафіолетове випромінювання зашкалює – якщо вийдете на вулицю без сонцезахисного крему,окулярів, головного убору, верхнього одягу – згорите умить як курка гриль і свято буде зіпсоване;

– вночі у пустелі холодно, особливо зранку в горах – термоізоляційна куртка, шапка, рукавиці мають обов’язково бути у вашому арсеналі;

– підівчіть іспанську – хоч майже всі гіди та турагенти англомовні, при спілкуванні з аборигенами без мови буде важкувато;

– подбайте за бутильовану воду, харчі заздалегідь – хоч ресторанів у Сан Педро більш, ніж достатньо, ціни там «кусаються», краще закупитись на місцевому ринку, або прихопити щось ще із Сантьяго.

– не обов’язково брати з собою великі суми готівкою чи турбуватись обміном валюти – в селищі є кілька банкоматів, а більшість готелів та ресторанів приймають основні кредитні картки.

Щодо фінансів, то зворотній квиток Ванкувер-Сантьяго коштуватиме вам близько 1200-1500 дол., подорож до Сан Педро де Атакама,  проживання, харчування (7 днів) та основні тури пустелею «винесуть» ще біля 1000 дол. При бажанні економити (автобуси замість літака, свої харчі та палатка) буде значно менше. Сумарно звичайно дорожче, ніж Мексика чи Куба, але якщо дух пригод для вас безцінний, то Атакама – це місце, де потрібно побувати.

Buen Vaije!

В добру путь!

2 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page