top of page

Українська вишивка: На щастя, на долю

Наталя Скрипниченко (Львів)

Найдревніше письмо на землі – вишиття: В знаках-символах – мудрість і музика, – рівна Бетховену. Прочитати його намагаюсь дарма все життя. Та німа таїна вушком голки надійно захована.

С. Зінчук


Кожна людина прагне одного – бути щасливою. У кожного з нас є свій амулет чи якийсь інакший предмет, який, на нашу думку, оберігає нас від усього лихого та приносить удачу. Так було завжди. Навіть у давні часи, коли люди були неграмотними і уся писемність зводилася до  паличок і кружечків.

Саме ці палички та кружечки і стали основою орнаментів. Спочатку прості та примітивні, вони поступово доповнювалися іншими символами та знаками, урізноманітнювалися, ускладнювалися. Кожен з таких орнаментів, особливо, якщо говорити про вишивку, ніс в собі певний зміст.

Серед найпоширеніших мотивів геометричних орнаментів в українській вишивці виділяють ромби, хрести, кола, овали, зигзаги, трикутники, квадрати, хвилясті лінії. Кожна історична доба накладала на ці орнаменти власний відбиток, тому однозначного і єдиного пояснення, що означає той чи інший знак нема.

Свого часу символи мали для людини практичне значення. Вони відтворювали релігійне осмислення дійсності, слугували як спосіб передачі нащадкам тої чи іншої інформації. Згодом зміст забувався, а зображення продовжували використовуватися просто як прикрасу. Хоча по вигляду і формі й досі можна асоціативно вгадати значення деяких знаків, так як більшість з них відображали уявлення наших предків про світобудову.


Орнамент – це досить складна система, що компонується з різноманітних елементів, знаків, символів, які взаємодіють між собою, створюють цілісну енергетичну картину, зрозуміти яку сьогодні глибинно важко.

Наприклад, хвилясті лінії та зигзаги пов’язують із символікою води, ромби і квадрати – із родючою землею, а узагальненим знаком неба, сонця виступає коло. Спіраль використовується як символ природної енергії – повітря, води, вогню та вітру. Споглядаючи на різного роду меандрові мотиви та «безкінечники», на думку спадає, що вони є символами вічності та довголіття.

Різні комбіновані мотиви, утворені шляхом сполучення основних, є особливо популярними серед вишивальниць.  До них відноситься такий знак як свастика.  Скомпрометована нацистами під час Другої світової війни, свастика або, як її ще називають, сварга є добрим знаком. Вона символічно відображає рух Сонця, вважається символом влади світла над пітьмою і колись широко використовувалася нашими предками.


Зараз в сучасному світі вишивка для нас все більше набуває естетичного значення. Все частіше ми використовуємо ті чи інші мотиви просто тому, що вони нам подобаються. Але все ж таки, одягаючи вишиванку, на якій кожен стібок виконаний з любов’ю рідною людиною, на душі стає тепліше і затишніше.  І, покладаючись на досвід наших пращурів, невимушено починаєш вірити, що  орнаментальні смуги на нашому одязі неодмінно  стануть перешкодою для різних злих сил, і ніхто вже не зможе затьмарити наше буття.

Пропонуємо вам вишити український рушник з геометричним орнаментом у техніці лічильний косий хрестик.

Кольори ниток ДМС: червоні -321, чорні – 310.

ВІД РЕДАКЦІЇ: дізнатись більше про автора та познайомитись із її попередніми дописами на тему української вишивки можна у нашій попередній статті

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page