top of page

Сторіччя «петлі Нестерова» відзначили в одеському небі

Сергій Горицвіт (Одеса)

Петро Нестеров


Серед знаменитих наших співвітчизників український льотчик Петро Миколайович Нестеров посідає осібне місце, бо цього відчайдуху й звитяжця немає з ким порівняти, а його приклад наслідували тисячі авіаторів. У його час саме Київ вважався найвизначнішим центром авіації, тож залюблений у небо Петро Нестеров став активним членом Київського товариства повітроплавання. Тут він здійснив випробувальний політ на «повітряній мотоциклетці» із двигуном лише в 15 кінських сил, потім випробував біплан «№ 3» українського конструктора Олександра Карпеки. Водночас досвідчений  пілот займався і конструкторською діяльністю. А 27 серпня (9 вересня) 1913 року о 18 годині 10 хвилин Нестеров на новенькому літаку «Ньюпор»-IV із двигуном потужністю 70 к.с., піднявся над Сирецьким військовим летовищем і на висоті 600 метрів на очах вражених глядачів уперше у світі здійснив знамениту «мертву петлю», що згодом стала називатися «петлею Нестерова».

Тож цими днями українська громадськість відзначає віковий ювілей цієї знакової події. Конференції, зібрання, урочисті панахиди відбулися на місці загибелі Петра Нестерова поблизу села Воля-Висоцька на Львівщині, де в ході Першої світової війни він таранив у повітряному бою австрійський літак і загинув сам, у Києві, на місці поховання пілота.  А Одеса присвятила цій знаменній даті фестиваль малої авіації, який відбувся на аеродромі «Гідропорт» у пригороді Південної Пальміри. Пілоти, які демонстрували в небі карколомні фігури вищого пілотажу, і нині керуються мудрою порадою безстрашного піонера П’ятого океану Петра Нестерова: «Ризик — розрахований, страх — контрольований, небезпека — приручена».

Віртуози вищого пілотажу в одеському небі


Такий авіафест одесити влаштовують вже втретє. Цьогоріч вхід на летовище був безкоштовним, тож гостей на святі було багато, особливо батьків із малими синами, що мріють піднятися в небо. Найбільше всіх вразив показовий виступ двох українських  авіаторів – бронзових призерів чемпіонату Європи Валерія Наливайка та Віктора Горбаченка. Вони піднялися в небо на яскраво розфарбованих літаках Су-31, під самі хмари і почали різко падати, із затяжного штопора вийшли за кілька десятків метрів від землі. Для більшої видовищності пілоти показали не класичну програму, із якою  завоювали бронзу на змаганнях, а так званий фрістайл із великою кількістю екстремальних трюків, переворотів і обертань. А знамениту «петлю Нестерова» вони продемонстрували кілька разів. Як зазначив Віктор Горбаченко, «До деякої міри ми — артисти, і нам потрібні глядачі». Повернення на землю цих асів вдячні глядачі зустрічали бурхливою овацією.

Пілоти Валерій Наливайко й Віктор Горбаченко продемонстрували «петлю Нестерова»


Високу майстерність у повітрі продемонстрували на фестивалі й одеські спортсмени-парашутисти. А Юрій Залевський і стрибнули тандемом.  У майстра парашутного спорту 53-річного Юрія Залевського за плечима вже понад 7500 стрибків, а вільному падінню й управлінню парашутом він цього разу навчав свого ровесника Віталія Білоуса, який стрибнув уперше в житті.

Після показових виступів усі бажаючі мали змогу детально глянути літаки, сфотографуватися з облюбованою машиною, поспілкуватися з авіаторами. За досить помірну ціну чимало заінтригованих одеситів здійснили стрибки з парашутом, зокрема, і  тандемом, а дехто мав змогу піднятися в небо на одному з літаків. На оглядовому майданчику найбільшою увагою користувався літальний апарат — точна копія «Фармана-4» сторічної давнини. Його вже давно підготували для польоту, та запустити мотор пілоту Костянтину Оборіну заборонено, бо вже більше року літак не може пройти реєстрацію й отримати бортовий номер.

Загалом в Україні зареєстровано лише 300 суден малої авіації. Пілоти скаржаться, що для легалізації літака доводиться по кілька разів їздити до Києва і чекати рішення інспекторів Державіаслужби кілька місяців. Цього разу не долетіли в Одесу майже 20 саморобних літаків, бо їхні власники не встигли оформити документи. А фестивалі малої авіації у нас велика рідкість, тож авіалюбителі кожного разу з нетерпінням чекають можливості поспілкуватися на такому святі в Одесі.

Президент аероклубу «Одеса» Костянтин Оборін запевнив усіх, що наступний фестиваль обов’язково відбудеться через рік. Не виключено, що його буде присвячено сторіччю героїчної загибелі Петра Нестерова. Тож нові покоління авіаторів будуть і далі продовжувати його справу, демонструючи зразки вищого пілотажу, зокрема, у виконанні «петлі Нестерова.

Фото із соціальних мереж та dumskaya.net.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page