top of page

Розмова із Світланою Комінко

Підготували Валерій Шевчук, Віталій Кубацький (Ванкувер)

Продовжуємо на сторінках УВ тему освіти. Сьогодні у нас в гостях пані Світлана Комінко, людина добре знана і шанована серед української громади Ванкувера.


Світлана Комінко народилась в Тернополі, навчалась в Національному Педагогічному Університеті імені Драгоманова в Києві, Московському Державному Педагогічному Університеті, де здобула диплом бакалавра по психології та педагогіці та вчену ступінь кандидадата психологічних наук після успішного закінчення аспірантури.

Далі було стажування в Академії Управління при президенті Росії, в бізнес школах George Washington University (США) та Leeds Metropolitan University (Великобританія). Здобула ступінь магістра з Public Relations в Ball State University (штат Індіана, США).

Багатогранна трудова та громадська діяльність пані Світлани пройшла в  Тернопільському Національному Економічному Університеті, редакції журналу “Здоровя Жінки в Україні”, Жіночому Консорціумі ННД (Нових Незалежних Держав), фундації США-Україна, фундаціїї Вінстона Рокфелера Winrock International, Українській Суспільній Службі у Ванкувері та в Технологічному Інституті Британської Колумбії (BCIT).

УВ: Пані Світлано, дякуємо що знайшли час на розмову. Знаємо, що Ви людина дуже зайнята. Над якими проектами працюєте зараз?

Так, це ви вірно підмітили про мою зайнятість, але я так живу все своє життя, постійно народжуються нові ідеї та з’являються нові цілі. Колись мій  колега по BCIT, Пітер Томсон, який нажаль вже відійшов у вічність сказав, що цілі – це мрії з крилами.

Мабуть цей вираз дуже доречний, коли йдеться про громадську діяльність O.W.L. Open World Learning. Ще, живучи в Україні я мріяла про різноманітні освітні проекти, про те, щоб молоді люди мали можливість вільно подорожувати, навчатись, збагачувати свій особистий та професійний досвід. Саме тому, виникла ідея створення громадської організації, яка допомагає молодим людям отримати освіту за кордоном та покращити шанси працевлаштування, підтримує тих, хто через матеріальний нестаток немає можливості навіть заплатити за навчання в Україні.

Окрім того мій досвід роботи в BCIT показав скільки наших іммігрантів, не володіючи інформацією, витрачають кілька років свого життя, працюючи на роботах для виживання замість того, щоб використати освіту, здобуту вдома і відразу працювати над своїм професійним вдосконаленням в Канаді.

Тому хочеться відразу допомогти нашим співвітчизникам знайти найбільш оптимальний шлях професійної адаптації відразу після переїзду до Канади. Чомусь наші люди часто себе недооцінюють, їм потрібен погляд з боку і мудра порада, яка в багатьох випадках рано чи пізно закінчується успішним працевлаштуванням.

Коли ми обговорювали філософію O.W.L. і працювали над створенням логотипу, ми всі одноголосно вибрали сову, яка символ знань та мудрості. В перекладі з української сова – це owl. Саме звідси Open World Learning як абревіатура. Власне в одному слові закладений філософський зміст – допомагати людям приймати мудрі виважені рішення, що ведуть до особистісного та професійного збагачення.

УВ: Тема навчання за кордоном зараз дуже популярна в Україні. Навіть поверхневий пошук в Інтернеті видає десятки фірм-посередників, консультаційних компаній, що пропонують послуги по вступу до іноземних коледжів та університетів. Чим O.W.L. відрізняється від інших?

Перш за все, хочу наголосити, що O.W.L. – це не комерційний проект. Наша мета – допомагати всім бажаючим отримати освіту за кордоном і мова йде не лише про наших співвітчизників на Україні, але й про канадських громадян, які хочуть навчатися чи проходити практику за межами Канади, в Європі або Австралії.

Одним із напрямків нашої діяльності є створення фонду стипендій та підтримка освітніх проектів в Україні та країнах третього світу. Наприклад, наші співзасновники в Україні впродовж останніх кількох років організовують літні табори для дітей-сиріт, але нажаль виділені кошти дозволяють прийняти в табір лише 200 дітей, а десятки тисяч залишаються поза увагою, десятки тисяч випускників шкіл в Україні не мають можливості отримати освіту в Україні, не говорячи вже про закордонні ВНЗ.

Багаторічний досвід роботи в галузі міжнародної освіти дає нам підстави запевнити всіх, хто цікавиться нашими послугами, що ми знаємо свою справу і гарантуємо результат, ми працюємо з навчальними закладами в багатьох країнах світу, представляючи їх потенційним студентам в країнах СНД.

УВ: В яких країнах ви працюєте і чому?

На сьогодні працюємо в Україні, Росії та Казахстані, але відкриті до співпраці у інших країнах СНД. Нещодавно Посольство Канади в Україні проводило маркетингове дослідження щодо зацікавленості українців освітою в Канаді і результати вражаючі. Українці не лише готові їхати навчатися в магістратуру в Канаді, а й поступати а канадські ВНЗ відразу після закінчення школи.

Освітні ярмарки, що проводяться в Києві та Москві, на яких представлені різноманітні Європейські та Північно-Американські ВНЗ  збирають багатотисячні аудиторії. Економічна та політична нестабільність в Україні змушує молодих людей приймати непрості рішення та виїжджати в пошуках кращого майбутнього.

УВ: Навчання пропонується лише в Канаді?

Ми пропонуємо навчання, стажування, волонтерські програми в багатьох країнах світу. Але самою цікавою пропозицією по навчанню є Фінляндія та Норвегія, де навчання безкоштовне для всіх бажаючих. Далі можна розглядати Німеччину та Австрію, де навчання майже безкоштовне. Невеликі платежі в семестр включають користування громадським транспортом або ж спортивним комплексом університету. Австралія та Нова Зеландія пропонують програми для молоді, які дозволяють вчити англійську мову та працювати.

Канада особливо цікава тим, що є чи не єдиною країною, де студенти мають можливість цілком легально працювати після закінчення академічних програм, а при бажанні і залишитись там на постійне місце проживання.


УВ: Ви маєте на увазі, що навчання в Канаді це не лише шлях до якісної освіти, але й можливість іммігрувати до цієї країни на постійно?

Імміграція через навчання – це якраз і є самий ефективний і надійний спосіб залишитися в Канаді на постійне місце проживання. Закінчення двохрічної програми дає можливість отримати дозвіл на роботу до трьох років, що в свою чергу дозволяє знайти роботу і набрати мінімум рік професійного досвіду в Канаді.

Є два обов’язкових критерії для імміграції  по програмі Canadian Experience Class – це закінчена академічна програма і один рік досвіду роботи. Але власне тут потрібно бути дуже обережним, оскільки не всі навчальні заклади акредитовані Міністерством Імміграції Канади. Тому перш, ніж вибрати навчальний заклад, треба розуміти свої довгострокові плани і проконсультуватись з нами.

УВ: А з якими саме навчальними закладами ви співпрацюєте? Це державні вузи чи приватні школи?

Ми працюємо як з державними, так і приватними навчальними закладами, що дає нам можливість пропонувати широкий спектр програм. Якщо мова йде про Канаду, то ми представляємо навчальні заклади в Британській Колумбії та Онтаріо, адже саме в цих провінціях знаходиться велика українська громада і часто вибір навчального закладу пов’язаний з підтримкою на місці, які можна отримати від друзів чи знайомих. Хоча не виключаємо Манітобу, Альберту та Саскачеван, адже саме в цих провінціях іноді легше з працевлаштуванням, а також коротші терміни розгляду провінційних імміграційних справ.

УВ: Яку саме допомогу ви пропонуєте майбутнім студентам? Ваші послуги платні?

Ми допомагаємо підібрати навчальний заклад, програму навчання, підготувати документи для вступу та на отримання візи в посольство, придбати хорошу медичну страховку в канадських страхових компаніях, допомагаємо знайти житло, а також надаємо інші послуги по адаптації.

Часто потенційні студенти здають мовний іспит в нашому офісі, а в деяких містах і наші співпрацівники готують до здачі іспиту. Послуги наші платні, але оплата праці мінімальна. Часто наші клієнти дивуються чому так дешево, порівнюючи нас з іншими агентствами в Києві. Відповідь проста – ми не комерційний проект.

УВ: Чи можете коротко описати алгоритм поступлення до канадського ВНЗ? Що для цього потрібно?

Щоб поступити до канадського ВНЗ потрібно мати атестат про закінчену середню освіту, якщо ви поступаєте на дипломну чи бакалаврську програму. Якщо це післядипломна програма, магістратура чи докторантура, то звичайно потрібно мати диплом про вищу освіту, який часто потрібно оцінити на вимогу навчального закладу згідно міжнародних стандартів і ми також допомагаємо в цьому.

В залежності від навчального закладу, інколи потрібно мати рекомендації з місця попереднього навчання чи роботи, ну і звичайно підтвердження знання англійської мови, тобто зданий TOEFL чи IELTS.

УВ: Тобто стати студентом в Канаді може кожен бажаючий? Чи є якісь обмеження?

Стати студентом може кожен бажаючий, якщо він відповідає вимогам до вступу. Звичайно, треба не забувати, що посольство має свої критерії для візи і потрібно довести, що у вас є сильні зв’язки з країною вашого постійного проживання, а також достатньо коштів, щоб оплатити за навчання.

Саме зараз у Канаді “золотий час” для всіх, хто хоче навчатися в цій країні і тому в наступні кілька років кількість міжнародних студентів буде зростати. Звичайно, це не може бути безкінечно. Тому якщо ви ще вагаєтесь, варто врахувати, що ситуація може змінитись, краще користуватись можливістю поки вона є.


УВ: Це все звичайно дуже цікаво, але ж навчання за кордоном коштує дорого, і для пересічної родини в Україні сума в пару десятків тисяч доларів часто є просто недоступною. Що робити, коли є велике бажання навчатись в Канаді, але немає необхідних коштів?

Дуже влучне запитання. Ми можемо порадити таким студентам кілька  шляхів, щоб суттєво знизити оплату за навчання. Наприклад, мало хто знає, що для отримання диплому канадського вузу не обов’язково увесь час фізично перебувати у Канаді. Дистанційне навчання з допомогою Інтернету дозволяє здешевити  загальну вартість академічних програм, а також зекономити на проживанні. Так можна закінчити кілька курсів онлайн, а згодом приїхати до Канади, щоб повністю завершити навчальну програму, отримати диплом і при бажанні скористатись імміграційними можливостями.

Вартість такої форми навчання набагато менша, ніж, коли ви навчаєтесь в аудиторії навчального закладу. Окрім того, ми пропонуємо програми, які дозволяють одночасно вчитися і працювати.

УВ: Ви маєте на увазі, що достатньо зібрати коштів, наприклад, на один семестр, а на наступний можна уже буде заробити на місці? Про яку саме роботу йдеться, чи це легально?

Якщо студент обирає програму, де практика є частиною навчального плану, то це дає можливість відразу отримати дозвіл на роботу і студент може працювати під час навчання 20 годин в тиждень, а під час практики 40 годин в тиждень. Якщо академічна програма не має практики, то студент може працювати до 20 годин в тиждень на території студентського містечка, а через 6 місяців податися на відкритий дозвіл на роботу, так званий off-campus work permit.

Робота може бути різною, все залежить від рівня англійської мови і попереднього досвіду роботи, але як правило студенти влаштовуються і працюють в сфері обслуговування. Мінімальна зарплата в Британській Колумбії $10.25 за годину.

УВ: А як щодо студентів, які уже мають український диплом бакалавра чи магістра, проте хотіли б отримати ще й канадський еквівалент? В Канаді взагалі зважають на українські дипломи, чи в будь-якому випадку потрібно перевчатись “з нуля”?

Тим, хто має український диплом, я б рекомендувала використати його і поступити на магістерську програму або ж одно- чи двохрічну програму, що дасть можливість оволодіти професією, що потрібна на ринку праці. Особливо це стосується тих співвітчизників, що планують залишатися в Канаді.

УВ: Ви згадували про підтримку наших студентів, що вже прибули до Канади. Про що саме йдеться?

Ми допомагаємо нашим студентам знайти житло, допомагаємо вірно написати резюме, готуємо до інтерв’ю. Також будуємо мережу так званих Homestay Families, що дає можливість отримати додатковий заробіток для новоприбулих із країн СНД. Так що будемо раді розглянути пропозиції по проживанню від співвітчизників, які мають своє житло у Канаді та готові прийняти до себе студентів.

УВ: Чи ви працюєте з нашими співвітчизниками, які вже знаходяться в Канаді, але ще не визначились із своїм майбутнім? Йдеться як про  іммігрантів, так і власників короткотермінових студентських чи робочих віз. Як ви можете їм допомогти?

Так ми працюємо і, власне, вже допомогли і продовжуємо допомагати нашим співвітчизникам, що приїхали на навчання в Канаду через дешеві мовні школи, які, як правило, не дають ніякої перспективи, окрім можливості власне покращити рівень англійської мови.

Ми надаємо послуги по академічному консультуванню і підбираємо навчальний заклад, програму, яка б дала можливість знайти роботу і обов’язково враховуємо прогнози по розвитку ринку праці в конкретній провінції.

УВ: Як ви уявляєте результати вашої діяльності скажімо років через десять? Чи може бути таке, що колись ви допомагатимете уже канадцям  приїжджати і навчатись в Україні?

Звичайно хочеться, щоб Україною більше цікавилися і досвід показує, що якщо іноземні громадяни приїздять до України, то закохуються в неї і якась магічна сила завжди тягне їх назад.

Один із моїх колег по BCIT Рон Кеслер кілька років назад поїхав в Україну на семестр, де він викладав в Тернопільському Національному Економічному Університеті. Шість місяців перебування дало йому можливість відчути людей, зрозуміти нашу культуру. Повернувшись у Ванкувер, Рон вирішив продовжувати вчити українську мову і став лідером Школи Української Мови імені Т. Шевченка у Ванкувері.

Минулого літа ми з Роном привезли до України 26 студентів та 5 викладачів із Західної Канади.  Мені було надзвичайно приємно відкривати Україну своїм студентам та колегам. За короткий час вони мали можливість познайомитися з історією, культурою нашої держави, вперше почути про трагедію Голодомору та політичні репресії, побувати на боту самого більшого вантажного літака Мрія, відвідавши літню базу Антонова під Києвом, знайти нових друзів серед українців.


Саме в цьому ми вбачаємо нашу місію – створювати можливості для навчання, обміну досвідом без кордонів, адже саме це дасть нам можливість розуміти світ і людей, незважаючи на наші культурні, етнічні, та національні відмінності.

УВ: Куди саме звертатись людям, яких зацікавлять ваші програми? Чи OWL має представництво в Україні?

Детальна контактна інформація розміщена на нашому сайті www.owl-study.co, пишіть нам на info@owl-study.com

Для тих, хто у Ванкувері цікавиться навчанням звертайтеся до нашого Менеджера з Академічних Програм Олени Мишко olena@owl-study.com

Ми також маємо офіс в Києві та представників в Тернополі та Харкові. Наприкінці лютого я буду в Україні на виставці Канадської освіти, що організовується Посольством Канади в Україні. Виставка пройде в Києві, Харкові та Дніпропетровську. Так що буду рада особистій зустрічі.

Related articles across the web


0 views0 comments

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page