top of page

Ринок нерухомості в Україні завмер

Олександр Ясенчук (Чернігів, Україна) 

Бюро технічної інвентаризації (далі БТІ) не працюють! Така сенсаційна, але очікувана новина облетіла фахівців із нерухомістю. Адже без візиту до бюро українець не зможе нічого зробити зі своєю квартирою: перепродати квартиру, подарувати її, отримати в спадщину або закласти в банку для оформлення кредиту.

Для здійснення цих операцій працівники БТІ повинні надати техпаспорт та виписку з Реєстру прав власності на нерухоме майно. БТІ при цьому проводить інвентаризацію (на практиці це означає, що в квартиру приходить технік, завдання якого – звірити план квартири і її реальний стан), потім вносить ваші дані до Реєстру, робить витяг з цього ж Реєстру та видає її вам.

Кожен етап займає тиждень-півтора. Візитів до бюро доведеться нанести п’ять (це в середньому. Тож природно, що цим займаються в основному посередницькі фірми, які мають напрацьован схеми роботи з БТІ.

І ось українська влада вирішила реформувати цю галузь, і навіть Президент України Віктор Янукович привселюдно оголосив роботу БТІ незадовільною. Процес реформуваня розпочався ще в лютому 2010 року.

Тоді була прийнята нова редакція закону “Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, згідно з якою з 1 січня 2012 БТІ будуть позбавлені повноважень з реєстрації прав власності та користування земельними ділянками, нерухомістю, в тому числі недобудованою, а також прав на її оренду.

Реєструвати речові права будуть держреєстратори, підпорядковані Міністерству юстиції. Дані про них будуть вноситися до єдиного держреєстру прав – “Укрдержреєстр”.

Мін’юст також позбавить БТІ повноважень з ведення обліку безхазяйного майна, оформлення довіреності на управління нерухомістю, обмеження володіння і користування об’єктами.

Окрім того кабміном готується законопроект, згідно з яким, послуги громадянам зможуть надавати не тільки комунальні підприємства, а й організації інших форм власності.Про це повідомив міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолій Близнюк, передає “Комерсант-Україна”.

Мета цих всіх модернізацій,  демонополізації повноважень бюро технічної інвентаризації (БТІ). “Людина буде подавати документи реєстратору, який зв’язується з виконавцями технічної інвентаризації (БТІ комунальні, приватні фірми, технічні інститути або експерт) і з’ясовує, хто може запропонувати мінімальну вартість і термін виконання послуги, після чого повідомляє результати громадянину”, – повідомив міністр.

Тобто на словах все виходить досить гарно. Але це ж Україна. Тож проблеми із функціонуванням БТІ почалися на початку листопада. Зареєструвати право власності на нерухомість, для того щоб продати стало неможливо.

Як працює БТІ сьогодні, вирішив перевірити на практиці. Заходжу до свого рідного чернігівського БТІ, звертаюсь до персоналу з проханням оформити документи для продажу квартири. .

– “Заходьте після Нового року”, – рекомендує мила дівчинка, що виглядає з-за вікна стійки. Завертає вона і жителя Чернігова на ім’я Петро (прізвище назвати відмовився). Чимало відвідувачів, які раніше розпочали процес оформлення документів або мають якісь інші менш суттєві прагнення вільно здають та отримують необхідні «папери».

Перебуваю в БТІ ще півгодини,  спостереження показує, що техніки все таки кудись виїжджають щось вимірювати. Проте оформити документи до Нового року про продаж квартири до Нового року – зась.

Проте українці б не були українцями, якби не придумали б обходити такі от неприємності.

“Нині у виключних випадках, – розповідає один з чернігівських ріелторів, – документи оформлюють «заднім числом”, тобто так ніби їх оформили ще у жовтні, до заборони. Якщо раніше така послуга коштувала офіційно близько 300 гривень, то зараз декілька тисяч гривень».


0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page