top of page

Похмілля після виборів

Фото Листівка проти кандидата Сергія Ківалова


Сергій Горицвіт (Одеса)

Одеса – рекордсмен із використання лайна на виборах

Хоч остаточні підсумки недавніх парламентських виборів будуть відомі не раніше 11 листопада, та вже сьогодні можна ствердно сказати, що Одеса за кількома параметрами  удостоїлася на них першості. Саме вона, разом із нашою столицею, відзначилася катастрофічною пасивністю виборців, більшість яких не брала участі у голосуванні. За даними МВС, Київ та Одеса значаться також лідерами у порушенні виборчого законодавства. Водночас, як і передбачав Комітет виборців України, саме Одеса встановила рекорд із використання лайна (можна замінити на бруду) під час нинішньої кампанії. На жаль, самому мені, як і всім жителям Київського району Одеси, випало голосувати в 133-му виборчому окрузі, який визнано найпроблемнішим в Україні.

Тож  дозвольте поділитися власними враженнями, які мають досить гіркий присмак. А щоб одразу не пригнічувати читача всіляким негативом, розповім спочатку про курйози, яких у нас теж не бракувало. На виборчій дільниці 511249 камеру відеоспостереження заблокувала велика осіння муха. Тож мало не вся комісія з півгодини боролася з порушницею, доки її не зігнала. На іншій дільниці у Малиновському районі 50-річний чоловік розстелив на урні для голосування поліетиленовий пакет із зображенням одного з кандидатів, поклав на нього свої бюлетені, покришив їх і став ними снідати. Чимало несподіванок таїли в собі й виборчі списки, там, наприклад значився Олександр Коробчинський, який був ще торік убитий кілером. Із серйозним пораненням потрапив до Одеської обласної клінічної лікарні один із виборців, якого під час суперечки з приводу того, за кого слід голосувати, приятель пирнув ножем.

Серед дописаних у бюлетені кандидатів одесити вказували прізвища Барака Обами та Владіміра Путіна, але за кількістю таких написів першість завоював герой «Зіркових війн» головний командувач збройними силами галактичної імперії Дарт Вейдер. Він і власною персоною з’явився на виборчу дільницю 511092, але там йому відмовили у видачі бюлетенів. Тоді  Дарт Вейдер, порушуючи законодавство про вибори, став біля входу агітувати всіх віддати свої голоси за його сина Люка Скайуокера. Він стверджував, що його перемога гарантуватиме мир і процвітання всій сонячній системі. Згодом до нього долучився і найманець Чубакка. Міліціянти не вважали це за правопорушення й самі з цікавістю спостерігали за витівками цих кіногероїв.

А ось серйозних порушень, яких чомусь не помітили зарубіжні спостерігачі, в Одесі й області було стільки, хоч греблю гати. Викрили їх здебільшого самі виборці та незалежні журналісти. Почалися вони задовго до виборів, коли кандидати по мажоритарних округах улаштували масовий підкуп виборців. Глава фракції регіоналів у міськраді Геннадій Труханов заручився голосами виборців Суворовського району Одеси, спорудивши там пам’ятник Олександру Суворову. Та особливо відзначився лідер партії «Родіна»  Ігор Марков, який влаштував видачу продовольчих наборів із машин-сміттєвозів а потім відкрив споруджений на власні кошти пам’ятник акторові й барду Володимиру Висоцькому.

Балотувався І.Марков у моєму виборчому окрузі як самовисуванець, а головним конкурентом його був регіонал Олексій Гончаренко. Брудні помиї вони виливали один на одного мало не щодня, кожен по кілька разів оскаржував дії конкурента в суді. А одеситів то розважали білбордами, на яких Гончаренко був зображений вампіром, що хлище  людську кров стаканами, то перформансом із ненажерливим хряком на ім’я Марков. Як і ці двоє, не гребували ні підкупом виборчих комісій, ні переслідуванням опозиційних кандидатів, ні відвертим шантажем і регіонал, співавтор скандального мовного закону Сергій Ківалов та соратник Володимира Литвина по Народній партії Сергій Гриневецький.

Знаючи з досвіду попередніх років про можливі фальсифікації на виборах, я попередив усіх своїх знайомих, аби вони йшли на дільниці зі своїми авторучками і ними ставили відмітки в бюлетенях. Як у воду дивився. Виявилося, що на двадцяти дев’ятьох дільницях 133-го виборчого округу в кабінках лежали так звані «шпигунські» авторучки, заправлені чорнилом, яке через кілька хвилин після написання стає невидимим. З’ясували це вже після того, як четверта частина виборців устигла проголосувати. Главу комісії цього округу Ольгу Горжеєву запросили до прокуратури і зажадали дати пояснення, чому окружком закупив не звичайні шарикові ручки, а більш дорогі гелеві, у яких потім міняли стержні на «шпигунські». Самі ручки з щезаючим чорнилом конфіскували як речові докази злочину, та одну з них устигли зафіксувати на відео міжнародні спостерігачі. Однак наразі невідомо, чи будуть перевірені на спеціальному обладнанні всі бюлетені з дільниць, де використовувалося підсунуте фальсифікаторами виборів письмове приладдя.

Керівник Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко повідомив, що в день виборів на трасі Одеса-Рені торгували заповненими бюлетенями. Шахраї обіцяли по 200 гривень тим, хто принесе їм чисті бюлетені з виборчої дільниці. За його даними, вибори на Одещині супроводжувалися нападами на кандидатів у депутати, спостерігачів, перешкоджанням роботі членів комісій і журналістів. Уперше в нашій області стався напад на міжнародного спостерігача. Поки що правоохоронцям так і не вдалося виявити нападника.

Як і слід було очікувати, на Одещині лише чотири політичні сили побороли прохідний п’ятивідсотковий бар’єр. За попередніми даними, Партія регіонів набрала 42, 03%  голосів, комуністи – 17,5%, об’єднана опозиція –  15,16%, «Удар» – 14, 22%. Це перш за все результат перетворення області у своєрідну партрегіонію а Одеси на оплот «Русского міра». Люди розчаровані, вони не вірять у чесність і прозорість виборів, вважаючи що олігархічною владою вже все за них пораховано і вирішено. Регіонали ж тут святкують перемогу, запевнюють, що Сергій Гриневецький та Ігор Марков, ставши народними депутатами, тепер теж поповнять їхні ряди.

Та радість ця безпідставна й передчасна, бо у парламенті регіоналам більшості вже не бачити, як своїх вух, а там і пануванню їхньому в країні настане кінець. Що ж до одеситів, то вони згодом чухатимуть потилицю і жалкуватимуть, що ігнорували вибори або були надто затурканими облудними обіцянками ПР та КПУ і голосували за них. Аж надто багато бруду було в Одесі на цьогорічних виборах, тому не слід дивуватися, що до її берега, як кажуть в народі, нині що не припливе – як не лайно, то тріска.


0 views0 comments

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page