top of page

Поговоримо про хабарництво – всерйоз та жартома

Сергій Горицвіт (Одеса)


Корупція та хабарництво нині у нас квітнуть так буйно, що вже неможливо обійти їх увагою. Із телевізійних і комп’ютерних ящиків, мов із рогу достатку, сиплються на наші голови щоденні кримінальні новини, нафаршировані розповідями про новоявлених здирників, лупіїв, хапуг та інших п’явок, що над усе базаринку люблять.

Тож нерідко наш інформаційний простір тепер нагадує не бочку меду з ложкою дьогтю, а бочку смердючого дьогтю із мізерним украпленням меду. Аби не вподобатися до таких оповідачів мас-медіа і не викликати відразу в читачів, я вирішив чітко розмежувати свої  погляди на хабарництво, поділивши їх на серйозні та жартівливі. Отже, читайте те, що вам до смаку.

Всерйоз

Чому грошовиті зарубіжні інвестори не хочуть мати справу з Україною? Бо вони краще за нас знають, що за даними міжнародної організації Transparency International за рівнем корупції наша держава посідає 144 місце зі 176 можливих. Дещо більше хабарників хіба що в Конго, Камеруні, Сирії, Бангладеш і Центрально-Африканській республіці. Так ми ознаменували Міжнародний день боротьби з корупцією, який відзначався 9 грудня. Як бачимо, за цим ганебним показником Європа нам не рівня. Навіть у Росії рівень корумпованості трохи нижчий – вона у цьому списку посідає 133 місце.

Усіляких органів, що мають протидіяти корупції, маємо більше ніж досить. Але, як не дивно, найкорумпованішими у нас є прокуратура, судочинство та весь правоохоронний сектор. Слідом за ними йдуть державні офіційні установи та громадські служби. 87% українських підприємців постійно зіштовхуються з проявами корупції в Державній  податковій інспекції, Міністерстві охорони здоров’я й Міністерстві внутрішніх справ. Не менш корумпована і сфера освіти.

Президент Transparency International Україна Олексій Хмара з цього приводу заявив: «Паперових кроків було зроблено дуже багато. Рік тому ухвалили державну програму майже на мільярд гривень, Національний антикорупційний комітет указами Президента демонстрував бурхливу діяльність, але за рік так і не зібрався, а посадовці щодня вислуховують поради від керівництва держави, що їм то «руки відрубають», то «кишені зашиють».

Жартома


•    Одеський анекдот:

– Рабинович, поясніть, нарешті, чим відрізняється хабар від корупції.

– Усе просто: хабар – це коли взяли й зробили, а корупція – коли взяли, але не зробили.

•     Досвідчений адвокат, який захищав на суді чиновника-хабарника, зумів довести, що якщо чиновник – це слуга народу, то хабар, який він отримав, слід називати великими чайовими. А за чайові статті немає.

•     Добре було б коли хабарників таврували! От потрібно терміново вирішити бюрократичне питання, то відразу ж можна було б знайти чиновника з клеймом хабарника і швидко з ним домовитися.

Всерйоз

Аж 73 відсотки українців переконані, що влада абсолютно не займається подоланням корупції. Водночас більшість із них вважають, що не мають жодних законних важелів для боротьби з хабарництвом. Водночас соціологи визначили, що хабара давав кожен п’ятий українець. А зарезультатами анонімного опитування, що тривало вісім місяців, українці щодня дають від трьох до десяти мільйонів гривень хабарів. Найчастіше здирництвом займаються у судах, міліції, лікарнях, школах та дитсадках.

Міжнародний день боротьби з корупцією українці відзначали без фанфар. З цієї нагоди у Києві відбувся громадський антикорупційний форум, який дійшов висновку, що урядова антикорупційна програма фактично зірвана. Найменша сума хабара склала 50 гривень на місяць за «людське ставлення до дитини» у дитячому садочку. Найбільша сума хабара сягає 8000 гривень – за те, щоб улаштувати дитину до першого класу столичного ліцею. Українцям «прищеплюють хабарництво» ще в пологовому будинку, бо в 90% пологів слід неофіційно сплачувати від кількох сотень до кількох тисяч доларів.

Учасники форуму звернулися з відкритим листом до Віктора Януковича й попросили його виявити політичну волю, аби втілити в життя Національну антикорупційну стратегію. До звернення було додано матеріали й дослідження, у яких, зокрема, зазначається, що держоргани, яким доручено виконувати антикорупційну програму, здатні робити це лише на 3 бали. У цей же день столичні волонтери вдяглися в костюми тих, хто найбільш ласий до хабарів, і пішли в люди з питанням: «Чи можна залізти до вас у кишеню?». НаХрещатику вони організували перфоманс «Хук по корупції».


Жартома

•       Старі приказки про хабарництво: Не підмажеш — не поїдеш; Суха ложка рот дере; Хабарництво й злодійство — як родичі; Не йди в суд з одним носом, а йди з підносом.

•       А це новітній фольклор: Дали на лапу — підстав іншу; Щоб не забруднити рук, іноді потрібно покласти на долоню банкноту; Пушок на рильці став величезною бородою; Скажи мені, з чим ти прийшов, і я скажу тобі, із чим ти підеш.

•      Анекдот: – Доброго дня, безкоштовний лікарю! – Здрастуйте, здрастуйте, безнадійно хворий пацієнте …

Всерйоз

За підсумками минулого року Донбас претендує на звання найкорумпованішого регіону України. За словами прокурора Донецької області Володимира Вишинського, корупція торік побила всі рекорди. За цією статтею було порушено 175 карних справ (із них 50 – стосовно правоохоронців), притягнуто до відповідальності 238 осіб. Загальна сума хабарів становила 3,6 млн. грн. Це найбільший показник у країні.

Але за пальму такої першості з Донбасом змагаються й інші регіони. У Криму, наприклад, хабарники «заробили» понад 2,1 млн. грн. «Погоріли» там на хабарах 98 посадовців. Урожайним на хабарників був минулий рік і на Дніпропетровщині,  Черкащині та на Буковині. Так прокуратурою Дніпропетровської області направлено до суду 124 кримінальні справи, до відповідальності притягнуто 158 осіб, а в ході досудового слідства відшкодовано близько 7,7 млн. грн..

Та вже цими днями славу всіх українських хапуг затьмарив головний міліціонер одеського промтоварного ринку «7-й кілометр» Сергій Маслов. Цей підполковник обклав даниною бізнесменів-підприємців, здираючи з кожного щомісячно від 100 до 500 доларів, загальна сума набігала до одного мільйона доларів! Добряче пасся цей здирник у погонах на відомому на всю Україну одеському «товчку», а тепер найближчі сім років проведе за решіткою.


Жартома

•      Бюджет – це гроші, призначені для людей. А, як відомо, чиновники, нікого окрім себе за людей-то не вважають.

•       Для боротьби з корупцією бракує зовсім небагато – власне, самої боротьби…

•         Цитата древньоримського оратора, філософа та літератора Марка Тулія Цицерона: «Хабарники повинні тріпотіти, якщо вони накрали лише скільки потрібно для них самих. Коли ж вони награбували досить для того, щоб поділитися з іншими, то їм нема чого більш боятися».

•      У в’язниці:

– За що сидиш?

– За хабар.

– А що, безплатно й сісти не можна було?

Всерйоз

Мало хто вірить, що наша наскрізь корумпована олігархічно-кланова влада та призначене нею не чисте на руку чиновництво спроможуться бодай про людське око зменшити свої здирницькі апетити. Якоюсь мірою кожен із нас може вплинути на цю хижу зграю, коли перестанемопідмазувати здирників, не будемо давати їм куку в руку. Обіцяє нам у цьому підсобити і громадський Центру протидії корупції, правління якого очолює  Віталій Шабунін. За його словами, зараз громадські організації збирають досьє на всіх державних службовців, які були замішані в хабарництві. Тож корупція перестане бути безіменною, а далі слід провести справжню люстрацію серед чиновництва.

Напівжартома

А дехто пропонує нам скористатися досвідом Індії, де зо три роки тому випустили купюри нульової гідності. Вони створені для того, щоб їх вручали чиновникам, які натякають на хабарі. На банкнотах зроблено написи: «Викорінити корупцію на всіх рівнях» і «Я обіцяю не брати і не давати хабарів». За відгуками індійських громадян, банкноти дуже популярні серед жителів, які вручають їх непорядним поліцейським і службовцям, які люблять отримувати «на лапу».


На світлинах: традиційна заставка повідомлень про хабарництво; один іде копати, а другий хапати; Ні – хабарам у дрібній валюті!; ось чому наша Феміда сліпа; індійська антикорупційна банкнота нульової гідності.

Фото із соціальних мереж.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page