top of page

Не було б УПА – Україна не відбулась би як самостійна держава


Марш до 70 річниці УПА у Бережанах

Вчора, о 14 годині, у Київському міському Будинку вчителя відбулася Урочиста Академія «Українській Повстанській Армії – 70: знаємо, пам’ятаємо, шануємо». Захід організували Світовий ювілейний комітет з відзначення 70-ї річниці створення УПА, Центр досліджень визвольного руху, Центр національного відродження імені С. Бандери, Всеукраїнське Братство вояків ОУН-УПА та Молодіжний націоналістичний конгрес.

Захід розпочався з вітання присутніх головою Київського крайового Братства ОУН-УПА Ореста Васкула та молебню, який провели представники УГКЦ та Української православної церкви Київського патріархату.

Орест Васкул закликав вшанувати вояків, які віддали своє життя за незалежність України та волю української нації:

«Закликаю Вас схилити голову в пам’ять за нашими побратимами, хто віддав своє життя в борні з двома найстрашнішими імперіями в світовій історії – нацистській та радянської. Хай буде їм вічна пам’ять і вічна пошана!».

Далі слово взяв історик, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович. Він, наголошуючи на звитязі українських повстанців, запропонував уявити, що було з Україною, якби не було УПА.

«Якби не було УПА, люди б, вочевидь згодилися б покоритися волі німецького окупанта і не чинити спротив, аби врятувати своє життя. А коли прийшов би наступний окупант, то люди б і перед ним схили свої голови. І не було б тоді повстань в Норильську, в Кінгірі, які підняли підпільники ОУН і вояки УПА і не скоро б здригнулася імперія ГУЛАГ. Не мали б ми тоді «шестидесятників», борців національного підпілля, які б здобули на початку 90-х незалежність країни. І сама б Україна як незалежна держава була б явищем тимчасовим, була б, як кажуть деякі наші сусіди, геополітичним непорозуміння», – зазначив історик. Потім на сцену виходили інші відомі особи, серед яких письменник, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Василь Герасим’юк, кінодраматург, автор сценаріїв до багатьох фільмів про УПА, серед яких «Нескорений» Олеся Янчука Василь Портяк, ветеран Української Повстанської Армії та один із учасників Норильського повстання 1953-го року Степан Семенюк.

Між виступами поважних гостей перед аудиторією виступали з козацькими, повстанськими та авторськими піснями музичні гурти та сольні виконавці. Так, пісенні композиції виконали вихованки дитячої недільної школи «Неопалима купина», кобзар Тарас Компаніченко та музичний гурт «Хорея козацька», кобзар, Заслужений артист України Василь Литвин, бард Володимир Гонський, лауреат 12-го Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Сурми звитяги» Христина Чиж та інші.

Наприкінці заходу ведучий поіменно зачитав імена загиблих командирів УПА, було проведено короткий молебень, після якого всі присутні хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих борців за Україну. Після хвилини мовчання як фінальний акорд залу стрясло урочисте повстанське «Слава Україні! Героям Слава!».

Заходи з вшанування героїв продовжилися вуличними акціями, наймасштабнішою з яких став Марш УПА, який з ініціативи ВО «Свобода» провели провідні патріотичні організації. Марш зібрав за різними оцінками від 10 до 20 тис. осіб з усіх куточків України і закінчився концертом під відкритим небом на Михайлівській площі.

Матеріал підготований за прес релізом Української Інформаційної Служби УПА-70 років.

0 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page