top of page

Наукова гра Foldit – розумники та розумниці, вам – сюди!

Світлана Бесага (Ванкувер)

Не секрет, що багато людей є залежними від комп’ютерних ігор. Діти, підлітки, молодь і люди середнього віку незалежно від соціального статусу підвладні захопленню грати. Цікаво, що за статистикою в онлайнові ігри в основному грають жінки-домогосподарки.

Мені дивно це чути, тому що я не знаю жодної жінки в своєму оточенні з таким хобі, хоча спілкуюся з широкими верствами населення. Натомість знаю таких чоловіків, і що особливо мене насторожує, підлітків. Адже як і будь-яка манія, непереборне бажання грати в ігри може мати невтішні наслідки. Цей потяг до ігор потрібно постійно контролювати. Іноді це ігроманам вдається, іноді – ні. Але можна надати нового значення процесу гри. Можна грати в корисні ігри, не даючи себе затягнути з головою. Корисні – це ті, які розвивають пам’ять, спостережливість, логічне мислення, уяву, здатність думати творчо, нестандартно.  Однією з таких ігор є наукова гра Foldit.

foldit

Ланцюжок амінокислот


Foldit є революційно новою комп’ютерною грою, що  дозволяє Вам зробити свій внесок у наукову роботу. Як ваша гра може допомогти науці? Ви починаєте грати, вирішуючи поставлені задачі перед Вами. Ви шукаєте рішення. Ви намагаєтеся зробити це різними шляхами. Ви пробуєте і помиляєтесь, перевіряючі різні способи таки перемогти це завдання.

Тим самим займаються і науковці. Вони шукають способи, а коли знаходять, то тестують їх на практиці. То чому б не поєднати бажання грати одних з потребою інших в робочих руках і головах задля просунення науки вперед? От і поєднали в розумній грі для розумників та розумниць Foldit. Гравцем може стати кожен бажаючий. Грати можна поодинці та групами. Це прекрасна можливість для вчителів спонукати інтерес до наукових досліджень учнів. Ви граєте і тамуєте свій потяг до азартності, максимально приносячи користь. Всі мають зиск із такої співпраці.


Зараз там працюють на білком та амінокислотами. Білки є робочими конячками в кожній клітині кожної живої істоти. Ваше тіло складається з трильйонів клітин, усіх різних видів: м’язових клітин, клітин головного мозку, клітини крові і багато інших. Всередині клітин білки дозволяють Вашому тілу функціювати: розщеплюють їжу для харчування м’язів, посилають сигнали через мозок, які контролюють тіло і транспортують поживні речовини через кров.

Білки бувають різних видів, але всі вони мають багато спільного. Наприклад, вони зроблені з того ж матеріалу: кожен білок складається з довгого ланцюжка, злитий разом амінокислотами.

Разом з усією користю для функціювання організму людини, білки можуть грати певну роль у виникненні і перебігу хвороб. І в різних випадках вони діють по різному. Наприклад, білок має властивість згортатися. Різні види білків згортаються по різному. Чим більше ми знаємо про те, як саме вони згортаються, тим краще  ми можемо конструювати нові білки для боротьби з білками, пов’язаних із захворюваннями та лікувати такі хвороби, як рак, ВІЛ, деменцію Альцгеймера.

NK

То ж яким чином Ви можете допомогти науці, граючи в цю он-лайн гру?

Використовуючи дані із Foldit, науковці спостерігають зусилля гравців виконати завдання різними способами, а потім аналізують зібрану інформацію. Таким чином вони намагаються з’ясувати чи людські здібності вирішення головоломок (в даному випадку це розпізнавання частини ланцюгів та закономірностей їх повторення) є ефективнішим, ніж роботизовані комп’ютерні програми.

Якщо людське нестардатне мислення виявиться результативнішим, то програмісти зможуть “навчити” комп’ютери думати як люди для вирішення задач в медицині та біології. І тоді складати білки буде значно швидше, ніж коли-небудь. А це означає, що швидше знайдуться способи впливати на важкі захворювання і лікувати людей!

Якщо вже хтось і грає в ком’ютерні ігри, то нехай це буде з користю для науки та людей!

Посилання на веб сайт гри:  http://fold.it/portal

0 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page