top of page

Козацькі казки: Шибайголова Філозоф

Олександр Олефіренко (Лисичанськ)


Козак Мамай (Художник Наталя Курій-Максимів)

Ніч. На козацькій могилі сидять в дозорі два козака, старий і молодий.

«Дядьку Василю, розкажіть про когось з визначних козаків, так і ніч швидше пройде» – попрохав молодий козак.

«Про кого ж тобі розповісти” – крекче старий.  “За мого віку було багато славетних козаків.  Хіба що про Філозофа?  Був колись  один козак, якого прозвали Філозофом ,  бо він вчився в Києві в академії, великий був шибайголова, але козак добрий.

От якось він пішов у заклад з канівським курінним, що сам-один визволить з неволі 300 невільників. Заклалися на 3000 золотих цехінів.  Він тоді вирізав з дерева печатку білгородського бея,з конячою головою.  Написав листа по  –  бусурменськи,  бо був дуже вчений, знав і латину, і турецьку, і татарську, вмів по  –  бусурменськи писати.  Розтопив шматок воску і  печатку поставив на листі. Себто, значить , наче від білгородського бея.  Потім натер обличчя соком горіха, щоб бути схожим на татарина,одягнув одежу бусурменську і поїхав.

Приїхав він до білгородського бея і сказав, що хоче розмовляти з ним наодинці. Бей прийняв його і він подав йому листа, бей прочитавши, спитав його: «Для чого мій менший брат прохає,щоб я переслав з тобою  300 невільників перекопському бею?»

«Брат твій, пане – низько схилився Філозоф, на бенкеті випив з перекопським беєм і потім програв багато грошей.  Перекопський бей згоден взяти борг невільниками. Треба 300 невільників, щоб заплатити борг».

«Коли це сталось вдень чи вночі?»  –  стурбовано  спитав білгородський бей.

«Вночі, мій пане»  – відповів Філозоф.

«Вночі можна, бо аллах не бачить»  – полегшено  сказав білгородський бей.

Білгородський бей ляснув у долоні, і коли з’явився начальник  охорони він сказав  йому: «Приготуй 300 добрих невільників і 10 нукерів, і поклич писаря писати охоронну грамоту.  Це не завадить»

І скоро шибайголова Філозоф виїхав з Білгорода чи Аккермана по-турецьки  в супроводі 10 нукерів і трьох сотень невільників. В дорозі Філозоф підсипав до хмільної бузи сон-зілля і нукери поснули

Він тоді змив горілкою сік горіха з обличчя, вийшов до людей і розказав їм хто він і чого приїхав.

«Не бійтеся  люди добрі,  а краще пов’яжіть та роздягніть нукерів.  І ті хто добре знає татарську, хай візьмуть їх зброю і одежу, а інші хай вдають невільників.  А коли доїдемо до кордонів  Січі, то там ви будете вільними».

Так вони і зробили, і приїхали в саму Січ засвідчити, що Філозоф виграв заклад.

«А як же гроші? Куди він подів аж 3000 цехінів?»  –  запитав  молодий козак.

«Пхе,  гроші.  Гроші для нього  –  тьху  –  пирхнув старий. Він 3000 золотих цехінів віддав визволеним невільникам.  Бо їм на Україну повертатися не дуже хотілося, тому що знову пани закріпачать чи не в таку саму неволю, як татарська. »

«Беріть сказав Філозоф всі ці цехіни  люди добрі, будуйте поселення на Запорожжі і не вважайте себе переді мною в боргу.  Лиш моліться за мене неприкаяного та іноді згадуйте добрим словом.

Визволені невільники на ті гроші купили худобу, реманент і звели ціле село і назвали Визволене.

«Ось такий був козак»  –  закінчив старий дозорець.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


Post: Blog2_Post
bottom of page