top of page

Козацькі казки: Чарівна шабля Богуна

Олександр Олефіренко (Лисичанськ)

Іван Богун

Іван Богун


Заходить сонце. На подвір’ї сотенного містечка Вінницького полку сидить дідусь з онуком

«Дідусю – раптом каже хлопчик. А як полковник Богун став таким непереможним воїном і рубакою?»

«Це давня історія» – відповідає дідусь

«Розкажіть ,дідусю» – просить хлопчик

«Ну,гаразд,слухай – відповідає дідусь. Одного разу молодий Богун йшов по побоєвищу, після битви з татарами і побачив малу гадючку. Спершу достав шаблю і хотів зарубати, бо знав, що  укус навіть малої гадюки смертельний. Але потім передумав,бо гадючка була слабка на вигляд і навіть не сичала. Він вклав шаблю в піхви і блискавично схопив гадючку і став роздивлятися. А вона раптом заговорила до нього людським голосом: «Дякую тобі,козаче,що пошкодував мене. Я – донька гадючого царя. Тепер підемо до мого батька і він тобі віддячить»

«Ну,що ж,ходімо» – промовив здивований Богун

Сів Богун на коня і поїхав з гадючою царівною до її батька. Ось приїхали вони до великої гори з печерою,Богун зайшов в печеру і відразу почув,як засичали тисячі гадюк,але царівна просичала щось і вони замовкли.

«Он там,палац мого батька»  – показала вона

Іван Богун після бою

Іван Богун після бою


Богун пішов туди і там раптом  з’явився палац. Він зайшов в палац і побачив гадючого царя. Мала гадючка обернулась молодою дівчиною ,царівною і підійшла до батька.

«Я все знаю – сказав гадючий цар. Спасибі,що пожалів мою доньку. Я знаю,ти воїн,а для воїна кращий подарунок,це зброя. Я дам тобі таку шаблю з якою ти будеш непереможним. В руків’я цієї шаблі  вковані зуби гадючого мудреця і твоїм ворогам не перевершити тебе в хитрості»

«Що ж, справді добрий дарунок – відповів Богун. Дякую тобі»

З того часу Богун став непереможним у герцях. А який полководець був! Як він хитро вивів козацьке військо з пастки під Берестечком!Тоді гетьмана Богдана  схопили в полон татари і ляхи оточили козаків. Богуна було обрано наказним  гетьманом і він вивів усе військо  з пастки через болото. Або коли ляхи зненацька напали і полковник Нечай загинув у Красному. А Богун так хитро вів оборону Вінниці,що ляхів чи не половина загинула доки підмога прийшла Богуну.

Недарма ляхи казали,що Богун чи не страшніший  за Хмельницького.

І при цьому всьому полковник Богун не мав ніякого багатства,як інші полковники. Одягався просто і з маєтності мав  один хутір,де і жив з родиною.» – закінчив дідусь.

4 views0 comments

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page