top of page

До Всесвітнього дня річок 30 вересня: вшануймо річки України

Юрій Шевчук (Ванкувер)

30 вересня світ відмічатиме День Річок. Важливість річок на планеті важко переоцінити, адже усі великі світові цивілізації свого часу виникли на берегах великих рік. Найбільшими ріками в Україні є Дніпро, Дністер, Прип”ять, Дунай, Десна, Збруч,Черемош, Південний Буг та інші. Ці потоки життя є базами різних екосистем, а також є генетичними носіями нашої історії.

Не зважаючи на  політичні, економічнi та  соціальні проблеми країни, ріки на її території надалі  природнo наповнюють навколишні землі дивовижним життям і підтримують велику різноманітність біологічних видів – риби, рептилії, амфібії, ссавці, гриби, рослини а також люди  – ріки є базою життя на планеті. Але давайте звузимо фокус нашої уваги до проблем однієї конкретної річки – Дністра.

Дністер (Фото з uk.wikipedia.org)


Річка Дністер для мене є більш відома, оскільки я на ній не раз бував та знайомився з різними важливими аспектами екології. Тому, я хочу написати про де-які проблеми повязані з річкою Дністер у її верхніх та середніх водах  Прикарпаття, та як ці проблеми можуть бути вирішені.

Спершу деякa інформація про Дністер:

Ріка є важливим джерелом питної води для великої кількості людей.

Дністрo напрочуд багатий на рибу: марени (Barbus ssp.), форель коричнева (Salmo truta), лящ (Abramis brama), судак (Lucioperca lucioperca), жерех-білизна (Aspius aspius), щука (Esox lucius), окунь (Perca fluviatilis), короп-сазан (Cyprinus carpio), клин-головань (Leuciscus cephalus), в’язь (Leuciscus idus), підуст (Chondrostoma nasus), вирозуб (Rhutilus frisii), харіус (Thymallus thymallus), сом (Silurus glanis) та інші, а колись проживали: вугор європейський (Anguilla Anguilla), стерлядь (Acipenser ruthenus) і можливо білуга (Acipenser ssp.). У ріці також водяться бобри (Castor fiber), річкові видри (Lutra lutra), ондатри (Ondatra zibethicus), норки європейські (Mustela lutreola).

Басейн Дністра підтримує середовища таких тварин як ведмідь бурий (Ursus arctos), єнотовидний собака (Nyctereutes procyonoides), вовк сірий (Canis lupus), лисиця (Vulpes vulpes), рись (Lynx lynx), дикий кіт (Felis silvestris), лось (Alces alces), олень європейський (Cervus elaphus) козуля лісова (Capreolla capreolla), черепаха болотяна (Emys orbicularis), беркут (Aquila chrysaetos), скопа (Pendion haliaeetus), чайка чубата (Vanellus vanellus), крячок озерний (Larus rhidibundus)… та багато  інших  істот.

Нажаль дністровська екосистема знаходиться під загрозою:

У річках що стікають у верхів’ї Дністра

  1. массово миють автомобілі;

  2. скидають сміття;

  3. вивозять гравій  використовуючи річковий канал як проїзд нa дорогу;

  4. палять вогні та практикують вандалізм руйнуючи при цьому узбіччя річок і природнє середовище;

  5. виловлюють рибу у будь який придатний спосіб (електровудочками, сітками, вибухівками) не зважаючи на вид, стать, розмір і тд.

Прошу більше дивитись в Інтернет сторінці http://sites.google.com/site/kksgvd

Проживаючи у Канаді, перше на що звертаєш увагу, так це на державну політику охорони природи та навколишнього середовища. Вражає кількість парків, їх охайність та кількість тварин i птахів навкруги. Білки, качки, гуси, тхорі, лисиці, єноти є звичним явищем на міських газонах.

В парках багато цікавої інформації про місцеву флору та фауну. До встановлення таблиць і плакатів долучаються університети і нерідко можна спостерігати проведення уроків під відкритим небом.

Встановлення інтерпретаційних таблиць з ілюстраціями різних тварин чи рослин, котрі також могли б містити пояснення проблем навколо їх збреження та шляхи  їх вирішення, можна було б використовувати і в Україні. У більшості місць це сприйнялoсь би як розвага, новина, а від так – і  корисний подарунок який би заохотив і надав натхнення спостерігачам (адже все що лишилось з інтерпретаційних споруд це облізлі iржаві таблиці на окраїнах лісу ще з часів Совєтського Союзу).

Басейн кожної української річки повинен стати заповідником. Відношення до їх берегів має бути як до власного господарства, адже наші ріки відіграють неоціненну роль в житті країни, як природню так і культурну та історичну.

0 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentarer


Post: Blog2_Post
bottom of page