top of page

Веснянки в Едмонтоні

Ірина Цимбалюк (Едмонтон)

Вже знов весна у небеса

Веснянок весело співає

І срібно на Дзвіниці дзвін

Весняні свята сповіщає.

Єднає землю до небес,

Людей, серця і з Богом – душу.

Христос Воскрес!

Христос Воскрес!

Воскресли знов вода і суша.

(Наталя Гриців)

Український рік щедрий і багатий на традиційні народні святкування. Молодь охоче приймає в них участь: в Маланках, Андріївських вечорницях, Йорданській Коляді, Івана Купала, чи Обжинках, а крім того заохочує молодь Едмонтону приєднуватися. З теплом весни і Великодніми святами розпочався в Едмонтоні сезон Веснянок.

Дівчата і хлопці з відділу Молоді Українського Об’єднання (МУНО),  Голова Маріанна Сех, охоче прийняли участь у Майстер Класах Веснянок для учнів Рідної школи та Курсів Українознавства котрі проводилися в суботу 25 травня студією Arts of Life  i координатором заходу Наталею Гриців.


Зліва направо в першому ряду – Мар’яна Михайляк,  Маріанна Сех, Анна Скнар, Анна Лагода, Валя Олійник, і маленька Оля Гриців. Стоять зліва направо Світлана Семенко, Тетяна Адамик,  Володя Гриців, Олекса Попович, Ірина Климків, Наталя Гриців і Тетяна Попович.

Фото Андрія Андрієчка.

Веснянки – цe старовиннi слов’янськi обрядовi піснi i xopoвoди, пов’язанi з початком весни. Назв у веснянок є багато: «ягівка», «гаілка», «гагілка», «ягілка», «магілка», «галанівка», «лаголайка», «риндзівка» та інші. Кожна місцевість, окрім особливої назви, мала ще й свої традиційні слова веснянок та веселих забав. Piзновидом веснянок є гаївки – пісні, що виконувались тільки у час великодніх свят. Так, не кожна веснянка є гаївкою, хоч кожна гаївка є веснянкою.

Веснянoчнi пісні легко запам’ятовуються і співаються, їх радісна сила – у хороводах, y тому веселому, характерному для них ритмові пробудження, дії і піднесення. Хоровідні танці водили, “грали” колом, півколом, ключем, повільно або швиденько, або з підскоком, на майдані коло церкви, на вулицях села, в полі коло озера чи над рікою. Одягалися всі святково, в біленькі сорочки, у вінки з квітів і весняного зілля, або заквітчували коси квітами. Тематика Веснянок теж дуже різноманітна: закликання  тa вітання весни, pозливy вод і зеленoгo шумy, пробудження природи, приліт птахів, xліборобська тема, тема весілля і шлюбні веснянки.

МУНО дівчата і хлопці чудово провели час, допомагаючи більше як 100 учням шкіл відчути і особисто спробувати Веснянки. Особливість Майстер класу в тому, що це не виступ чи концерт, а святкування у спосіб, як це відбувалося на Україні. Для учасникыв  – це відкриття традиції для себе, коли кожен бере участь і має можливість заквітчатися і відсвяткувати з друзями та однолітками.

Студія Arts of Life Studio забезпечила всіх бажаючих вінкам, квітами, різнобарвними фартущками, поясами і хустками , підготувала роздатковий матеріал для домашнього завдання а також солодощі до Весняночного пікніка.  Директор Рідної Школи п. Оля Миц та Директор Курсів Українознавства п. Ліля Суха і всі їхні колеги вчителі підготували учнів і вранці веселі школярі в вишитих сорочечка попливли до школи з усіх сторін Едмонтону – на Веснянки.

Бажаємо всім гарної весни і літа та запрошуємо всіх до Купальського Кола – на вінкоплетення і веселу забаву підчас Фестивалю «Писанка» у Вегревілі.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Kommentarer


Post: Blog2_Post
bottom of page