top of page

Буенос Айрес, на тиждень чи назавжди?

Рожевий будинок де працює Аргентинський парламент

Рожевий будинок де працює Аргентинський парламент


Валерій Шевчук (Ванкувер)

До Аргентини, зазвичай, їдуть по три речі: танго, вино, м’ясо.  Наші співвітчизники сподівались знайти тут ще й четверте –

Марія Шубка такий самий герой як Симон Петлюра та Євген Коновалець

Марія Шубка такий самий герой як Симон Петлюра та Євген Коновалець


щастя. На початку минулого сторіччя особливо багато сімей пересилилось з Чернігівщини.

Говорить голова асоціації українських імігрантів “Едельвейс” Марія Шубка:

“Від 1994 до 2010 року, залишивши свою рідну землю і все що було нажито тяжкою працею, сюди приїхало майже 30 000 наших людей.  Їхали з причини економічної кризи та безробіття, повіривши обіцянкам Аргентинського уряду прийняти та допомогти постраждалим від аварії на Чорнобильській атомній станції.  Аргентина прийняла новоприбулих, та проте не надала жодної допомоги.  Дехто з молоді, в кого була можливість вивчити мову, влаштувались на роботу.  Старші ж, не вміючи розмовляти, без житла і грошей, стали німими і глухими.  Для людей від 45 років було неможливо знайти якоїсь праці, або працювали як раби за мізер, тому не мали можливості повернутися додому.  Старенькі залишились без пенсії, а самітні – без підтримки.  Багато хворих і бездомних повмирали на вулиці, де-хто покінчивши життя самогубством.  Ми відчули себе відкиненими і нікому не потрібними.”

Марія Шубка створила асоціацію “Едельвейс” щоб хоч якось допомагати обманутим імігрантам з України так званої четвертої хвилі.  Вона сама з родиною приїхала до Буенос Айресу(далі БА) з Тернополя 19 років тому і ще ні разу не мала можливості відвідати Батьківщини.  За словами пані Марії 70%  нових імігрантів не мають навіть даху над головою, тому Марія Шубка покинула роботу і стала займатись допомогою цим людям, які, можливо тільки й живі через її щире серце.  Вона допомагає виповнити аплікації на ті нещасні 200 песо (25 доларів) в місяць, що уряд виділяє безробітним.  Ціни на харчі в песо тут є приблизно такі ж самі як в Україні в гривнях: хіба можна прожити на 200 гривень?  Тому “Едельвейс” допомагає ще й продуктами.  Я бачив ці продукти в приміщенні товариства “Відродження”, що знаходиться на вулиці Maza 150, в якому розмістився “Едельвейс”.  Поки я там чекав на пані Марію, познайомився з Ігорем, чоловіком середнього віку.  Він колишній шкільний вчитель з Одеси, зараз працює вантажником у продуктовій крамниці.  Тимчасовий притулок на вулиці Maza 150 також знайшла і Тетяна, киянка.  Вона два тижні як поховала сина, якого забили на вулицях БА за борги. Розповідаючи про це пані Тетяна не могла стримувати сліз.

Ліворуч - Юрій Данилишин, заступник голови Буенос Айреської "Просвіти"

Ліворуч - Юрій Данилишин, Голова Головної Ради Управи Української Центральної Репрезентації у Аргентині


Говорить заступник голови “Просвіти” у Буенос Айресі пан Юрій Данилишин:

” Бути бідним в Україні – то непрємно, але бути бідним  в Аргентині – то суцільний жах.  Я був свідком коли психіка не витримувала випробувань і люди просто божеволіли.   “Просвіта”, зі свого боку, намагається допомагати четвертій хвилі, але не завжди наша допомога належним чином сприймається чи то оцінюється. Траплялись випадки прямого вимагання, та навіть фізичних загроз з боку новоприбулих, тому ми тепер  де-що уважніше придивляємось до тих, з ким маєм справу.”

Я більше зрозумів останні слова пана Данилишина, коли на недільному базарі, що на вулиці Defensa, випадково зустрівся з нашим земляком відверто кримінального характеру.  Почувши українську мову, до мене підійшов чолов’яга бомжачого  вигляду.  Вісім років як з Маріуполя, іспанської так і не вивчив.  Хоча і шкода цієї людини, але в “Просвіті” він би перелякав всіх  школярів.

Приміщення “Просвіти” розташоване у престижній околиці Palermo на вулиці Soler 5039.  Будинок дуже охайний, має багато кімнат для різних студій та класів.  Особливо мені сподобався зал з підлогою з екзотичного чорного дерева та їдальня “Діброва”, де мене частували варениками та відомими аргентинськими empanadas, що є періжки з м’ясом або іншими наповнювачами.  Зважаючи на суботу “Просвіта” була повна людей, здебільшого дітей.  Зустрів як новоприбулих, так і осідлих членів товариства.

Пан Данилишин народився в Аргентині, але чудово володіє українською мовою.  За фахом він архитектор, має успішний бізнес, а весь свій вільний час віддає “Просвіті”, яка у БА існує ще з далекого 1922 року.  Батько пана Юрія написав книжку про українську іміграцію до Аргентини, яку варто прочитати.

Говорить пан Данилишин:

“Мені батько завжди казав, що Аргентина це країна величезних можливостей.  Переконаний що в дійсності це так і є, все життя сподіваюсь побачити ці можливості бути реалізованими.  Замість того, поки що я пережив чотири кризи, коли все розвалювалось і доводилось починати бізнес з нуля.  Нажаль, на разі я бачу всі  ознаки наближення нової кризи.  Думаю причина в тому, що більшість людей в Аргентині, на відміну від України,  неосвічена і ними дуже легко маніпулює наш популістський уряд.”

Тут я також погоджуюсь з паном Данилишиним.  Офіційно я міняв долари у банку по 5 песо, але на вулиці їх купують більше ніж за 8 песо.  Це тому, що валюту банк не продає і люди змушені купувати їх на чорному ринку.  Нагадує Україну 90-х років. Колосальні можливості для корупції серед фінансових бюрократів.

Новітня історія Аргентини це ланцюг послідовних змін соціалістів на хунту і навпаки.  Але якщо забути про політику і

Танго в Буенос Айресі - на кожному кроці

Танго в Буенос Айресі - на кожному кроці


якщо ви приїхали сюди не назавжди, а на вакації у пошуках танго, то БА дійсно і без сумніву вірне для цього місце.  Уроки танго доступні за цінами, викладачі досвідчені, а інколи навіть всесвітньо відомі tangero.  Щовечора можна піти танцювати в різних танго клубах які на танго мові називаються milonga.  Вихідними днями танго танцюють просто неба, погода це дозволяє, бо клімат тут чудовий.  У квітні температура трималась близько 24 градусів, сонячно і без дощів, як в Одесі у вересні.  Платани на вулицях та французька архитектура ще більше підкреслюють схожість БА до старої Одеси.  Як тут не згадати легендарні танго нашого земляка Петра Лещенка.

Золота осінь у травні

Золота осінь у травні


На вулиці Suipacha, недалеко від Cafeteria Ideal (відоме місце для танго) можна придбати найкраще танго взуття як чоловіче так і жіноче.  Якість та вигляд – відмінні.  Ціна від 500 до 900 песо.  Це центр міста, де все поруч. Для довших відстаней легко зловити таксі – зручно і доступно за цінами.    Метро ще дешевше а головне найшвидше за інші види сполучення.  Тільки вважайте на кишенькових злодіїв,  так само як і в Києві або у Львові.

Де-які з танців тривають до 4-ї ранку, майже на всіх milonga можна замовити їсти і пити.  Їжа та вино – це взагалі окрема причина за якої варто відвідати Аргентину.  Травою годована яловичина, засмажена на відкритому вогні ріжеться офіціантом ложкою без ножа.  Вино підбирається так, щоб ідеально пасувало страві і вашому смаку.  Всі офіціанти вишколені і формально вдягнені – відчуваєш себе як в найкращих паризьких ресторанах за ціною …. McDonalds.   Нема часу на  повний обід в ресторані, тоді перекусити можна empanada  або дві,  pizza чи смаженою ковбаскою включно з кров’янкою.  Любите каву?  Прошу, не гірше ніж у Львові, на кожному кроці.  Щоправда кава тут змагається з mate, це щось подібне до гіркого чаю який п’ється дооовгооо через рурочку з горнятка зробленого з засушеного гарбузика, або сандалового дерева, або глини, або ще з чогось – тут своя окрема культура споживання, яку я ще не засвоїв.

 La Boca

La Boca


Варто відвідати околицю La Boca з якої почалась історія масової іміграції до  БА і де виріс та грав Марадона.  Після заходу

Уругвай не поспішає

Уругвай не поспішає


сонця там, правда, краще не лишатись.  Це тільки одна з не зовсім безпечних околиць що на півночі столиці.  Решта районів вздовж річки La Plata яка відділяє БА від Уругваю є безпечними і саме там я би радив зупинятись під час відвідин мегаполісу.

До Уругваю, якщо ваша ласка,  можна з’їздити на один день або більше через річку на паромі.  Життя у північних сусідів помітно повільніше, що не є обов’язково погано, а можливо навіть добре, коли бажано відпочити від 17 мільонів мешканців БА.

Мова там така ж сама як і в Аргентині – castiliano що є старим варіантом іспанської, і має схожі вимови з португальською бразильською.  Мінімальне знання іспанської завжди стане на пригоді як-що ви подорожуєте в цій частині світу.  Іспанська вимова подібна до української і тому мова підхоплюється досить легко.

Аргентина звісно не обмежується Буенос Айресом.  Тому наступного разу я планую відвідати всесвітньо відомий водопад Іguazu, курортні місця атлантичного узбережжя, проїхатись провінціями і знов таки танго, танго і ще раз танго.

0 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page